Malatya
Giriş Tarihi : 07-04-2021 18:23   Güncelleme : 07-04-2021 18:23

143 Meslek Çalışanına ‘ Mesleki Yeterlilik Belgesi’

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Resmi Gazete’de yayınlanan Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu getirilen mesleklere ilişkin tebliğe göre riskli ve tehlikeli meslek alanlarında çalışanların mesleki yeterlilik belgesi almalarının zorunlu hale getirildiğini söyledi. Çınar, “Mesleki Yeterlilik Belgesi bulunmayan belediye personellerimizin yanı sıra ilçemiz genelinde ki sanayi alanlarında riskli ve tehlikeli işlerde çalışan işçi ve ustalarımıza işsizlik fonu desteğiyle belge almalarının önünü açmak için eğitim programlarına başladık.” dedi.

143 Meslek Çalışanına ‘ Mesleki Yeterlilik Belgesi’

Mesleki Yeterlilik Belgesinin, farklı meslek alanlarında görev yapanların bir nevi ehliyeti gibi olacağını ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, ülke ekonomisinin gelişmesine katkı sunacak olan bu belgenin farklı meslek gruplarında çalışanların bilgi, beceri ve yetkinliğe sahip olduğunu tescilleneceğini söyledi. Başkan Çınar, 143 farklı meslek grubunda çalışan işçi ve ustaların kendi mesleklerinde kaliteli ve nitelikli iş üretmelerinin önünü açacak olan Mesleki Yeterlilik Belgesinin nitelikli istihdamın artırmasına katkı sunacağını ifade ederken, kendi iş alanında bilgili, kapasiteli ve deneyim sahibi insanların artmasıyla ülke ekonomisinin gelişmesine ciddi bir destek sağlayacaklarını söyledi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı hizmet veren Brosis Enstitüsü firmasıyla ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ protokolünü imzaladıklarını ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Yeşilyurt Belediyesi bünyesinde ve bağlı kuruluşlarda görev yapanların yanı sıra ilçemiz sınırlarındaki  sanayi sektöründe ihtiyaç duyulan nitelikli insan gücünü yetiştirmenin yanı sıra mevcut çalışanların iş sağlığı ve güvenliğini geliştirmek amacıyla gerekli adımları atıyoruz. İş tecrübesi olan fakat Mesleki Yeterlilik Sertifikaları bulunmayanların, sertifikalandırılması için gerekli çalışmaları başlattık.Belediye olarak personellerimizin temel iş sağlığı ve güvenliği, ilk yardım ve hijyen eğitimlerine devam ederken, Resmi Gazetede yayımlanan Mesleki Yeterlilik Belgesiyle ilgili karardan sonra bu eğitimleri bölgemizdeki tüm usta ve işçilerimize yaygınlaştırıp, hem hizmetlerimizde hem de üretim alanlarımızdaki verimli iş üretme kapasitesini artırmış olacağız.” dedi. >> HABER MERKEZİ