Teknoloji
Giriş Tarihi : 02-04-2015 16:28   Güncelleme : 02-04-2015 16:28

13 Proje Finale Kaldi

TÜBITAK Ortaögretim Ögrencileri Arasi Arastirma Projeleri Bölge Yarismasi, düzenlenen ödül töreni ile sona erdi. Sergilenen 100 proje arasindan 13 proje Ankara’da düzenlenecek final yarismasina katilacak

13 Proje Finale Kaldi

Inönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde Saygi Durusu ve Istiklâl Marsi’nin okunmasiyla baslayan Ortaögretim Ögrencileri Arasi Arastirma Projeleri Bölge Yarismasi ödül töreni, Inönü Üniversitesi Devlet Konservatuvari ögrencilerinin sundugu Türk Halk Müzigi dinletisi ve proje etkinligi ile ilgili görsellerin yer aldigi sinevizyon gösterisi ile devam etti.

DURAN: YETER KI IMKAN SUNULSUN

Törende konusan Vali Yardimcisi Abdul Kadir Duran, “Bugün bütün dünyada taninan ve ragbet gören firmalarin büyük çogunlugu sizler gibi genç insanlar tarafindan kurulmustur. Bu durum gösteriyor ki, kendilerine imkân sunuldugu zaman gençler, yaslarindan çok daha büyük isler basarabiliyor. Burada bulunmaniza sebep olan projeleriniz ve gelecekteki çalismalarinizla sizlerin de ülkemizin dev atilimlar yapmasina vesile olacaginiza yürekten inaniyorum.” dedi.

ÇELIK: AZIMSANAMAYACAK BIR BASARI

Bilim üretmenin bir kültür oldugunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, “Ülkemizde ögrenim gören ilkögretim ve ortaögretim ögrencisi sayisi yaklasik olarak 17 milyondur. Türkiye genelindeki proje yarismasina basvuran ögrenci sayisi ise öyle zannediyorum ki 2 bin kadardir. Sizler iste bu 2 bin ögrenci arasina girmis bulunmaktasiniz. Bunun azimsanamayacak bir basari oldugunu bilmelisiniz. Onun için hepinizi tebrik ediyorum. Bilim yapmak ve üretmek bir kültürdür, bir anlayistir. Bunlarin günü kurtarma ile kazanilmasi mümkün degildir. Ileriye dönük, ülkenin gelecegine dönük politikalarla ancak o isler basarilabilir. Iste üniversiteler, TÜBITAK ve bilim insanlari bu yönde çaba sarf ederek, ülkemizin gelecegini aydinlatma ve kazanma noktasinda gayret etmektedirler. Bu ülke eger bilim toplumu olacaksa, gelecekte ileri teknolojiler üretecekse, birçok alanda disa bagimliliktan kurtulacaksa toplumumuzdaki tüm kesimlerin kolektif hareket ederek bu kültürü yaymasi ve desteklemesi gerekmektedir. Bu gelismenin ülkemizin bilim ve teknoloji üretmesinde oldukça önemli oldugunu belirterek basarinizin devamini diliyorum.” Ifadelerini kullandi.

FINAL ANKARA’DA YAPILACAK

TÜBITAK Bölge Koordinatörü ve Rektör Yardimcisi Prof. Dr. Ismail Özdemir, “Ortaögretime devam etmekte olan ögrencileri temel ve sosyal bilim alanlarinda çalismalar yapmaya tesvik etmek, çalismalarini yönlendirmek ve bilimsel gelismelerine katkida bulunmak amaciyla TUBITAK-Bilim Insani Destekleme Daire Baskanliginca Bilgisayar, Biyoloji, Cografya, Fizik Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih ve Türk Dili ve Edebiyati dallarinda ortaögretim ögrencileri arasinda arastirma projesi yarismasi düzenlenmis olup 3 gün süre ile Bölge Sergisi devam etmistir. Toplamda 603 proje basvurusundan 100 proje Malatya bölge sergisine davet edilmistir. Sergimizi Malatya ve bölge illerinden yaklasik olarak 10 bin kisi ziyaret etmistir. Sergilenen 100 proje arasindan 13 proje Ankara’da düzenlenecek final yarismasina katilacaktir. Bu basarinin önümüzdeki yillarda artarak devam edecegini ümit ediyorum.” seklinde konustu.

Inönü Üniversitesi ev sahipligindeki proje sergisinin önemine deginen Malatya Büyüksehir Belediyesi Genel Sekreter Yardimcisi Ertan Mumcu ve Il Milli Egitim Müdürü Ali Tatli ise yaptiklari konusmalarda, ileri seviyedeki ülkelerin bilgi ve teknoloji üretimleri ile ön plana çiktiklarini, dolayisiyla ülkemizin de gelismis ülkeler arasindaki yerini alabilmesi için bilgi ve teknoloji üreten bir toplum haline gelmesi gerektigine vurgu yaptilar.

ÖDÜLLER VERILDI

Yapilan konusmalardan sonra Ortaögretim Ögrencileri Arasi Arastirma Projeleri Bölge Yarismasi Malatya sergisinde basarili olan ve Ankara finallerinde yarismaya hak kazanan 13 proje sahibi ögrenci ve danisman ögretmenlere ödülleri verildi.

KIMLER KATILDI?

Yapilan törene Vali Yardimcisi Abdul Kadir Duran, Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Büyüksehir Belediyesi Genel Sekreter Yardimcisi Ertan Mumcu, TÜBITAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Ismail Özdemir, Il Milli Egitim Müdürü Ali Tatli, Elazig Il Milli Egitim Müdürü Ahmet Baglitas, Sanliurfa Il Milli Egitim Müdürü Metin Ilci, kamu kurum ve kuruluslarinin temsilcileri, akademik ve idari personel ile çok sayida ögrenci ve ögrenci ailesi katildi.