Türkiye
Giriş Tarihi : 01-09-2015 19:17   Güncelleme : 01-09-2015 19:17

120 asiretten baris çagrisi

Sirnak’in Uludere ilçesi Senoba beldesinde bulunan Babat asireti lideri Hazim Babat’in öncülügünde bir araya gelen Dogu ve Güneydogu bölgelerindeki 120 asiret lideri ve kanaat önderleri, baris çagrisi yapti

120 asiretten baris çagrisi

Dogu ve Güneydogu’daki 12 ilde bulunan 120 asiretin liderleri ile kanaat önderleri, 1 Eylül Dünya Baris Günü nedeniyle, Uludere’nin Senoba beldesinde bulunan Babat asireti lideri Hazim Babat’in evinde bir araya gelerek, yasanan olaylarin sona ermesi için çagri yapti. Asiretler ve kanaat önderleri adina açiklama yapan Babat, Dünya Baris Günü nedeniyle tarihi bir çagrida bulunmak için toplandiklarini belirterek, Türkiye ve bölgenin çok zor günlerden geçtigini ifade etti. Yeniden baslayan çatismalar, sehit haberleri ve analarin dökülen gözyaslarinin yüreklerini yaktigini anlatan Babat, “Oysa geçmiste yasadigimiz tecrübe, silah ve siddetle hiçbir yere varilamayacagini, kan dökmenin hiçbir sorunun çözümü olmayacagini bize defalarca gösterdi” dedi.

“SILAH MIADINI DOLDURDU”
Yaklasik üç yil önce baslayan çözüm süreciyle birlikte, 30 yildir süren kardes kavgasinin, akan kanin, can kayiplarinin önüne geçilecegine ve barisin saglanacagina dair umutlarinin büyüdügüne dikkat çeken Babat, söyle konustu: “Çözüm süreci, silahin devre disi birakilarak sorunlarimizin siyaset zemininde çözümü için medeni bir toplumsal ortamin tesis edilmesini amaçliyordu. Bu süreçte, silahlarin susmasi ve can kayiplarinin yasanmamasi en önemli kazanimimiz oldu. Bölgede hayat normallesti, insanlarimiz gelecege güvenle bakmaya basladi. Birkaç ay öncesine kadar hepimizin büyük bir memnuniyetle karsiladigi bu demokratik ortamin ortadan kalkmasi için hiçbir hakli gerekçe yoktur. Yasadigimiz 30 yillik tecrübe, silahin miadinin doldugunu, aci ve göz yasindan baska silahla elde edilebilecek bir kazanim olmadigini hepimize ögretti. Son bir buçuk aydir içine sürüklendigimiz çatisma ve terör ortami, insanlarimizin umudunu kirmakta, baris ve demokrasi beklentisini zedelemektedir.”

“7 HAZIRAN SIYASETIN ÖNÜNÜ AÇTI”
7 Haziran seçimlerinin ortaya çikardigi tabloyu bölge insaninin siyasete verdigi destegin göstergesi olarak degerlendirdiklerini ve bunun Türkiye’de siyasetin önünü açtigini vurgulayan Babat, sunlari kaydetti:
“Ülkemizde, bireysel ve toplumsal her türlü talebin mesru siyaset zemininde, demokratik biçimde dile getirilmesi ve savunulmasi mümkün. 7 Haziran sonrasinda silahin yeniden devreye girmesinin makul bir izahi yoktur. Kardes kavgasinin sona ermesi ve barisin yeniden tesis edilmesi için silahli örgüt mensuplarinin siddete son vermelerini ve ivedilikle ülkemizi terk etmelerini istiyoruz. Mevcut sorunlarimizin çözümünde silahin bir yöntem olmadigi, siyaset disinda silah ve siddetle elde edilecek bir kazanimin bulunmadigini düsünmekteyiz. Çagrimiz, bir an önce bu akil disi yoldan dönülmesi, silahli mücadeleden vazgeçilerek mesru-demokratik siyasetin hakim olmasinin saglanmasina yöneliktir."

Bölgenin aile büyükleri olarak çatismanin sona ermesi ve çözüm sürecinin yeniden hayata geçirilmesi için gerekli katkiyi yapmaya hazir olduklarini anlatan Babat, sözlerini söyle sürdürdü: "Demokratik ve siddetten, silahtan arinmis bir Türkiye hepimizin yararinadir. Çatisma ortamindan hiç kimsenin elde edecegi bir kazanç yoktur. Bölgemizin silaha degil, huzura, barisa ve sagduyuya ihtiyaci vardir. Önceligimiz, demokrasimiz üzerindeki silah tehdidinin ortadan kaldirilmasi, mesru, demokratik siyasetin korunmasidir. Biz, bu süreçte devletimizin yaninda yer almaya devam edecegiz. 1 Eylül Dünya Baris Gününde bölgemizdeki barisin yeniden tesisi için her türlü gayret ve fedakarliga hazir oldugumuzu ifade ediyoruz.”

"TARAFLAR HALKIN SESINI DINLEMELI"
Babat'in ardindan konusan asiret liderleri akan kanin bir an önce durmasini istedi. Sirnak Ticaret ve Sanayi Odasi Baskani Osman Gelis, devletin, hükümetin ve PKK'nin halkin sesini dinlemesi gerektigine dikkat çekerek sunlari söyledi: "Millet 7 Haziranda bir reçete yazdi. Ama meclis okuyamadi. Biz burada herkesi sagduyuya davet ediyoruz. Bundan daha önemli ülkemizin bir sorunu yok. Baris zordur ama hayirli bir istir. Baris çaba, gayret, samimiyet oldugu zaman ulasilmayacak kadar uzak degildir. Hepimize o kadar yakindir ki, yarin ulasabilecegimiz bir yerdedir. Bu isin silahla, barutla çözülmeyecegini dünyadaki bütün emsallerinden gördük. Samimi herkes ve kesim masaya oturup çaba sarf ederse, baris uzak degil, yarindir. Biz artik gençlerimizin ölmesini, annelerimizin aglamasini, bacilarimizin haykirislarini duymak istemiyoruz. Burada bir mermi patliyor, Tekirdag’daki bacim, Manisa’daki annem agliyor. Son günlerdeki olaylarin karsilikli fedakarlik ve samimiyetle asilacagina inaniyoruz. Bu etkinliklere katki sunan, bu sesi duyanlara ve katki saglayanlara cani gönülden tesekkür ediyoruz.”

"IKI TARAF DA BIZIM"
Diyarbakir'in Silvan ilçesindeki 25 köyü kapsayan asiretin lideri Suna Kepoglu, PKK'nin silahlarinin susturmasini ve gömmesini istediklerini belirterek sunlari söyledi:
"Buradan devlet babamizdan bir adim istiyoruz. Dagda ölen de, kinali kuzularimiz olan askerlerimizde bizim evlatlarimiz. Iki tarafta bizim. Devletin, hükümetin ve PKK'nin sesimizi duymasi lazim."

"KIMSENIN BABASIZ KALMASINI ISTEMIYORUZ"
Mardin'in Midyat ilçesinde korucu olan Mehmet Sirin Akça ise sunlari kaydetti:
"Ben anne karninda dört kardesimi bu ugurda yitiren bir insanim. Ben 4 yasindayken babam sehit oldu. Ne annemi ne de babami dogru dürüst görmedim. Abisiz, ablasiz ve babasiz büyüdük. Biz kimsenin babasiz kalmasini istemiyoruz. Bu son dönemlerde çikan sehit haberleri yüregimizi daglamakta, içimizi parçalamakta, biz kardesiz. Bu ser odaklarin bertaraf olmasini istiyoruz."