Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
28 MAYIS Cumartesi 11:17
Advert

Advert

12 İlçede 21 Okulda 36 Tasarım ve Beceri Atölyesi Açıldı

Mahmut Şahin Balarısı İlkokulunda düzenlenen Beceri Temelli Öğrenme Kültürünün Geliştirilmesi Projesi programı ile Malatya genelinde yapımı tamamlanan 21 okulda 36 tasarım ve beceri atölyeleri hizmete girdi.

Eğitim
Giriş Tarihi : 18-01-2022 15:46   Güncelleme : 18-01-2022 16:04
12 İlçede 21 Okulda 36 Tasarım ve Beceri Atölyesi Açıldı

Sanayi ve teknoloji Bakanlığı’nın Türkiye genelinde uygulamış olduğu Sosyal Gelişimi Destekleme Programı(SOGEP) kapsamında Fırat Kalkınma Ajansımız ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen Beceri Temelli Öğrenme Kültürünün Geliştirilmesi Projesi ile Malatya’da 36 Beceri Atölyesi ile 4 bin 500 öğrenciye eğitim veriliyor. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından finanse edilen Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Müdürlüğümüz ve Fırat Kalkınma Ajansı işbirliğinde 2019 yılında başlatılan "Beceri Temelli Öğrenme Kültürünün Geliştirilmesi Projesi" kapsamında ilimizde 36 Tasarım Beceri Atölyesi kurumu tamamlandı. Proje kapsamında atölye kurulumu yapılan okullarımızdaki 450 öğretmenimize Etkileşimli ve etkili sınıf yönetimi, Proje tabanlı öğrenme, STEAM, Atölye Uygulamalarıyla Dil Becerilerinin Geliştirilmesi, Tasarım Odaklı Düşünme, Yaratıcı Drama, Proje Döngüsü Yönetimi Ve Mantıksal Çerçeve Yaklaşımı ve Eğitim teknolojilerinin etkin kullanımı alanlarında eğitimleri verilmiştir. Aralık 2021 tarihinde tamamlanan proje kapsamında 36 Tasarım Beceri Atölyesi kurulmuştur.” dedi.

YOĞUNLU, ”DEZAVANTAJLI BÖLGELERE DESTEKLER VERİLDİ”

Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, konuşmasının başında projenin amacını şu sözlerle aktardı, ”Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata daha aktif şekilde katılmasının sağlanması, istihdam edilebilirliğin artırılması, sosyal içerme, sosyal girişimcilik ve yenilikçiliğin desteklenmesi ve sosyal sorumluluk uygulamalarının yaygınlaştırılması amacıyla uygulanmaktadır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Fırat Kalkınma Ajansı toplumun dezavantajlı kesimlerinin gündelik hayata daha aktif katılmalarını sağlayan ve sosyal içermeyi destekleyen önemli projelere SOGEP kapsamında destek sağlamaktadır. Bu bağlamda, 2019 yılından itibaren Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli illerinden oluşan TRB1 Bölgesinde toplam 19 adet proje desteklenmiş olup bu projeler vasıtasıyla bölgeye 34 milyon destek sağlanmıştır. Son üç yılı kapsayan bu dönemde Malatya ilinde 6 adet projenin desteklenmesine karar verilmiş olup söz konusu bu projeler kapsamında aktarılacak destek tutarı yaklaşık 10 milyon liradır.”

Malatya’da 12 ilçede 21 okulda 36 tasarım ve beceri atölyeleri kurulduğunu belirten Yoğunlu, ”Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından tamamlanan Beceri Temelli Öğrenme Kültürünün Geliştirilmesi Projesi ile Malatya ilinin 12 ilçesinde dezavantajlı ve sosyo-ekonomik düzeyi düşük bölgelerinde bulunan 21 okulda 36 tasarım ve beceri atölyeleri kurularak eğitim kalitesinin yükseltilmesi, imkanı kısıtlı öğrencilerin beceri temelli eğitim öğretim hizmetlerine erişiminin desteklenmesi ve bilgi ve beceri donanımı yüksek öğrencilerin yetişmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda toplamda 4500 öğrencimizin faydalanması için okullarımızda Görsel Sanatlar, Müzik, Ahşap-Metal, Spor Salonları, Drama, FETEMM atölyeleri oluşturulmuştur. Diğer taraftan proje kapsamında oluşturulan bu atölyelerin etkin kullanımı için 450 öğretmenimize de Etkileşimli ve Etkili Sınıf Yönetimi, Proje Tabanlı Öğrenme, STEAM, Atölye Uygulamalarıyla Dil Becerilerinin Geliştirilmesi, Tasarım Odaklı Düşünme, Yaratıcı Drama, Proje Döngüsü Yönetimi Ve Mantıksal Çerçeve Yaklaşımı gibi çeşitli alanlarda eğitimler verilmiştir.” dedi.

VAL BARUŞ ATÖLYELERİ GEZDİ ÇOCUKLARLA VAKİT GEÇİRDİ

Program öncesi tasarım ve beceri atölyelerini gezen Malatya Valisi Aydın Baruş, burada öğrencilerin yaptığı faaliyetleri yerinde inceledi. Çocuklar ile sohbet eden Vali Baruş, atölyeler hakkında llkokul öğrencilerinin görüşlerini aldı. Sonrasında Basın açıklaması yapan Vali Baruş, öğrencilerin hem spor faaliyetlerini, hem de kendilerini geliştirecek faaliyetleri yapacakları tasarım ve beceri atölyelerinin oluşturulduğunu belirterek, ”Sanayi ve teknoloji Bakanlığı’mızın Türkiye genelinde uygulamış olduğu sosyal gelişimi destekleme Programı(SOGEP) kapsamında Fırat Kalkınma Ajansımız ile İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün işbirliğinde ilimiz genelinde okullarımızda gerçekleştirilen Beceri Temelli Öğrenim Kültürünün Geliştirilmesi projesi kapsamında 36 tasarım ve beceri atölyesi kurduk okullarımızda. Atölyelerinden birindeyiz. Öğrencilerimiz bu atölyelerde hem sporlarını yapıyor hem de kendilerini geliştirme imkanı buluyorlar gerek fiziken gerekse öğrenim yeteneklerinin gelişmesi anlamında. Proje kapsamında 450 öğretmenimiz değişik alanlarda eğitim aldı. 36 atölyemizden yaklaşık 4 bin 500 öğrencimiz istifade ediyor. Bu atölyeler sadece spor atölyesi değil. Müzik Atölyelerimiz var, görsel sanatlar atölyelerimiz var. Fen ve teknoloji atölyelerimiz var. Dolayısı ile çocuklarımız burada beceriye dayalı örenme kültürlerini geliştirerek derslerde görmüş oldukları konuları, özümseme ve ileriki hayatlarında yararlanabilecekleri bir öğrenme kültürü alma anlamında büyük bir kazanıma sahip oluyorlar.” dedi.

Malatya’da başlayan ve Tükiye ’ye örnek olacak bu projede emeği geçenlere teşekkür eden Vali Baruş, ”İl Milli Eğitim Müdürümüz başta olmak üzere, Fırat Kalkınma ajansı Genel Sekreterimiz ve çalışanları olmak üzere bu tasarım ve beceri atölyelerinin gerçekleştirilmesinde emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. İlimizde çok başarı ile uygulandı. Diğer illere de örnek olacak nitelikte. Çocuklarımız burada neşe içerisinde öğrenmemelerini geliştirmeleri bizleri çok utlu ediyor. İleriki hayatlarında onlara yardımcı olacak teme becerilerin kazandırılması noktasında da bu atölyelerin son derece faydalı olacağını düşünüyoruz. Ben tekrar atölyelerimizin okullarımıza hayırlı olmasını diliyorum.” sözlerini kullandı.

>> Ebubekir Atilla 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR