Ekonomi
Giriş Tarihi : 13-04-2013 12:01   Güncelleme : 13-04-2013 12:01

115 okulda 100 bin ögrenci geri kazanimi PAGÇEV’den ögrenecek

Türkiye’nin üçüncü geri dönüsüm isletmesi olarak hayata geçirilen Türk Plastik Sanayicileri Arastirma Gelistirme ve Egitim Vakfi (PAGEV, çalismalarina egitimle basladi. “Geri Dönüsümle Büyüyoruz” projesi için Küçükçekmece Ilçe Milli Egitim Müdürlügü ile imzalanan protokol çerçevesinde ilk etapta 115 okulda 100 bin ögrenciye egitim verilecek. Küçükçekmece’nin ardindan egitimler Istanbul ve tüm Türkiye’ye yayilacak.

115 okulda 100 bin ögrenci geri kazanimi PAGÇEV’den ögrenecek

Gelecege damgasini vuracak sektörler arasinda gösterilen “geri dönüsüm”; tüm dünyada oldugu gibi ülkemizde de hizla büyüyor. PAGEV, kurulusuna öncülük ettigi Türkiye’nin üçüncü geri dönüsüm isletmesi PAGÇEV için yetkilendirme çalismalarina devam ediyor. PAGÇEV ise ilk olarak egitim çalismalarina basladi. Bu amaçla; Türk Plastik Sanayicileri Arastirma Gelistirme ve Egitim Vakfi (PAGEV) ile Küçükçekmece Ilçe Milli Egitim Müdürlügü arasinda bir protokol imzalandi.

PAGÇEV “Geri Dönüsümle Büyüyoruz” projesi için Küçükçekmece Ilçe Milli Egitim Müdürü Hamit Çakir, PAGEV Yönetim Kurulu Baskani Mehmet Uysal, PAGEV Yönetim Kurulu Üyeleri Haydar Yayla ve Ömer Durmusoglu ile PAGÇEV ekibinin katildigi bir imza töreni düzenlendi.

Protokol çerçevesinde; ilkokul ve ortaokul ögrencilerine yönelik olarak basta plastik olmak üzere ambalaj atiklarinin geri dönüsümü konusunda egitim verilecek. Böylece çevre ve geri kazanim yöntemlerinde çocuklarin bilinç düzeyleri artirilacak ve daha duyarli bireyler olarak yetismelerine katkida bulunulacak.

Plastik atik oraninin azaltilmasi, plastiklerin yeniden kullanimi ve geri dönüsüm için sürdürülebilir çözümler sunulmasi amaciyla kurulan PAGÇEV, egitimlerin yani sira 2013 yili sonuna kadar toplam 100 bin ton ambalajdan 50 bin ton plastigin geri kazanimini da hedefliyor.

Türk Plastik Sanayicileri Arastirma, Gelistirme Egitim Vakfi (PAGEV) Yönetim Kurulu Baskani Mehmet Uysal yaptigi açiklamada; “Geri dönüsüm konusunda duydugumuz hassasiyetimizi egitim misyonumuzla birlestirdik. Ilk olarak Küçükçekmece’de baslayan yolculugumuzu ilerleyen süreçlerde tüm Türkiye’ye yayacagiz. PAGÇEV Geri Dönüsümle Büyüyoruz projesi egitimleri ile ilk olarak Küçükçekmece’deki 115 okulda yaklasik 100 bin ögrenciye ulasacagiz. Egitimlerimizle geri dönüsüm bilincine sahip nesillerin yetismesine katki saglayacagiz” dedi.