Ekonomi
Giriş Tarihi : 11-01-2022 17:21   Güncelleme : 11-01-2022 17:21

108 Bin Ton Süt Kayıt Dışı Satılıyor!

Malatya Süt Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Kurtoğlu, yıllık 108 bin ton kayıt dışı süt satışının yapıldığını belirterek, üreticilerin yıllık 21 milyon TL zarara uğradığını söyledi. Malatya’da her ilçede soğu zincirin kurulması gerektiğini kaydeden Kurtoğlu, yıllık 40 milyon 608 bin bin TL vergi kaybının olduğunu vurguladı.

108 Bin Ton Süt Kayıt Dışı Satılıyor!

Kayıt dışı satışı yapılan süt satışlarında hem çiftçilerin gelir kaybı hem de devletin vergi kaybı yaşadığını söyleyen Malatya Süt Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Kurtoğlu, ”Malatya’da soğuk süt zincirinin kuruluşuyla 2009’dan beridir, mücadele ediyoruz.  Şu anda Süt Toplama Merkezleri ile alakalı çalışmalar var ve bu merkezlerimizin yapılması içinde destek Fırat Kalkınma Ajansından çıktı. Tabii bu destek 8 ay önce çıktı ama bunun kuruluşunu bir türlü yapamadık. Bu kuruşlun olabilmesi için birinci sorumluluk Sayın Valimize düşüyor. Çünkü soğuk zinciri kurulduktan sonra bu sokak sütçüleri dediğimiz, her türlü kimyasalın katıldığı sütlerde insan sağlığını tehlikeye atmayacaktır. Bununla ilgili biz bir tahmini rakamlar çıkardık. Malatya’da Yeşilyurt ve Battalgazi bölgelerinde kaçak olarak 300 ton süt satılıyor. Bu da kayıt dışı rakamına göre çok ciddi bir oran, yaptığımız hesaplamalara göre gülük 300 ton, aylık 9 bin ton ediyor. Burada maliyenin günlük 102 bin, aylık 3 milyon 884 lira, bunu yıllık olarak hesapladığınız zaman 40 milyon lira kaybı var. Ama soğuk zincir kurulup, kayıt dışı satılan sütler kayıt altına alındığı takdirde hem burada çiftimiz, üreticimiz kazanacak hem de devletimiz kazanacak. Yani kayıt dışı satılan sütte kayıp var ve bence en büyük millilik bu, o nedenle Sayın Valimi, kaymakamları Tarım İl Müdürlüğünü, ilçe müdürlüklerini ve maliyeyi de göreve çağırıyorum. Bununla ilgili muhakkak bir çalışma yapılması lazım.” dedi.

Malatya’daki süt üretim potansiyelinin kullanılmasıyla kayısıdaki gelirin de önüne geçeceğini kaydeden Kurtoğlu, ”Malatya çiftçisinin 12 ay hesaplandığı zaman 21 milyon lira kaybı var. Bir Süt Toplama Merkezinin maliyeti ise 800 bin lira o nedenle Malatya’nın tüm ilçelerinde de muhakkak bu soğuk zincirin kurulması gerekiyor. Ama bunu Malatya Süt Üreticileri Birliğinin başarma imkânı yok. Bit bütün olarak mücadele edilirse bunu başarabiliriz ki bence en büyük millilik de budur. Malatya’nın hayvan sayısına bakıldığı zaman günlük 1 milyon liralık süt üretimi var. Bu rakamlarla bir kıyaslama yapılırsa, bu rakamın kayısıdaki gelir oranını geçeceğini düşünüyorum. Ülkemizin bilindiği gibi bir ekonomik krizin içerisinde giriyor ve bizim üretimi kayıt altına almamız gerekiyor. O yüzden burada siyasetçiye, belediye başkanlarına, valiye, kamu kurumlarına görev düşüyor.  Bir de sokak sütçüsü ve aile çiftçisi dediğimiz süt üreticilerinin sütü 3,50 liraya alınıyor.  Yani çok nadir 4 liraya sütünü satan üreticimiz var. Tarım Bakanı konsey fiyatını açıkladı, ‘4.70’  lira dedi. Yani ton başına 4 bin 700 lira yapıyor. O zaman bizim üreticiler 4.70 lira yerine 3.50 liraya satınca ton başına bin 200 lira kayıp oluyor. Bunu ay ve yıka vurduğunuz zaman ciddi rakamlar ediyor. Çiftçinin alın terini alabilmesi için muhakkak soğuk zincirin kurulması gerekiyor. Ayrıca denetimlerin yapılıp, sokak sütlerinin de analiz edilmesi gerekiyor. Tabii sokak sütçüsünden dolayı sanayi sütçüsü dediğimiz kesim de sütünü satamıyor. Bunun için herkese görev düşüyor. Çünkü biz zarar etsek de üretiyoruz. Bu üretimin de devam etmesi lazım.” diye konuştu.

Kayıt dışı satılan günlük süt miktarı: 300 ton

Kayıt dışı satılan aylık süt miktarı: 9 bin ton

Kayıt dışı satılan yıllık süt miktarı: 108 bin ton

Kayıt dışı sütten kaynaklanan günlük vergi kaybı:  112 bin 800 TL

Kayıt dışı sütten kaynaklanan aylık vergi kaybı: 3 milyon 384 bin TL

Kayıt dışı sütten kaynaklanan yıllık vergi kaybı: 40 milyon 608 bin bin TL

 

>> Ebubekir Atilla