Siyaset
Giriş Tarihi : 25-01-2013 16:05   Güncelleme : 25-01-2013 16:05

100 küçükbas hayvan satan ne alir!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Il Baskani Enver Kiraz, “2000’li yillardan önce 100 küçükbas hayvan satan köylü rahatlikla bir daire alabiliyordu, simdi daire almayi birakin dairde kullanacagi esyalari bile alamiyor” dedi.

100 küçükbas hayvan satan ne alir!

Parti binasinda basin açiklamasinda bulunan CHP Malatya Il Baskani Enver Kiraz, çiftçilerin zor durumda oldugunu belirterek, “Birkaç gün önce çiftçilerimizle, köylülerimizle birlikte bir aci tabloyu gözler önüne sermek istedik. Tarimin, hayvanciligin bitirildigini ifade ettik. Bu kapsamda hayvancilik yapan köylülerin sorunlarini dile getirmek için saman, arpa ve yem fiyatlari ile 1 litre sütün fiyatini karsilastirdik. 1 litre sütün 1 litre sudan daha ucuz oldugunu ifade ettik. Kayisi üreticilerinin 1 kilogram kayisi ile geçmiste yaptiklari ile bugün yapamadiklarini rakamlarla ortaya koyduk. Tüm verileri somut örnekleri ile ve üreticinin dilinden ispat ettik. AKP Il Baskani ortaya koydugumuz hiçbir somut veriye cevap veremedi. Rakamlarin hiçbirine itiraz edemedi. Zaten edemezdi ancak Sayin Baskan her zaman yaptigi gibi, halkin gerçeklerini kamuoyuyla paylasan CHP’ye laf ederek üste çikmaya, aci gerçekleri saklamaya çalismaktadir. AKP Il Baskani tarim ve hayvanciliga destek verdiklerini belirterek, ‘Tarim ve hayvanciligin nereden nereye geldigine baksinlar, öyle konussunlar’ diyor. Biz de Baskanin açiklamasindan sonra bir kez daha tarim ve hayvanciligin nereden nereye geldigine baktik. AKP yetkililerine de gördüklerimizi aktarmak istedik. 2000’li yillardan önce 5 ton kayisi satan çiftçi bir daireyi satin alabiliyordu. Simdi 5 ton kayisi satan daireyi almayi birakin evinin vestiyerini yaptirmakta bile zorlaniyor. Yine 2 ton kayisi satan çiftçi bir traktör alabiliyordu, simdi 2 ton kayisi ile traktörün lastiklerini bile alamiyor. 2000’li yillardan önce 100 küçükbas hayvan satan köylü rahatlikla bir daire alabiliyordu. Simdi 100 küçükbas hayvan satan köylü daire almayi birakin, dairde kullanacagi esyalari bile alamiyor” ifadelerini kullandi.

Birlikte kayisi üreticilerini ve çiftçileri ziyaret etmeyi öneren Kiraz, sözlerini söyle tamamladi: “Çiftçi, üretici, köylü eger hallerinden memnunsa, sikinti çekmiyorlarsa biz sizden özür dileyelim. AKP’nin tarim ve hayvancilik politikalarinin iyi oldugunu söyleyelim. Ama bizim dedigimiz gibi üreticiler ve köylüler sikinti içindeyse, perisan edilmislerse siz de CHP’den degil ama tarim ve hayvancilikla ugrasan halktan özür dileyin.”