Malatya
Giriş Tarihi : 16-03-2021 15:56   Güncelleme : 16-03-2021 16:00

100 Hektarlık Alanda Çalışma Yapılacak!

Elazığ Orman Bölge Müdürü Muhammed Salih Çetiner, Malatya Orman İşletme Müdürlüğü ve Dilek Fidanlık Şefliğini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Çetiner, Malatya özelinde yapılan çalışmaları başarılı bularak çalışanları tebrik etti.

100 Hektarlık Alanda Çalışma Yapılacak!

Ziyaret esnasında basın mensuplarına bölgedeki çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulunan Çetiner,   2020 yılında yapılan çalışmaları başarılı bulduğunu ve emeği geçenlere teşekkür ettiğini belirterek şu ifadeleri kullandı. “Tarım Orman Bakanlığımızın ve Orman Genel Müdürlüğümüzün bize her yıl vermiş olduğu bir program var. Bu programlarımız dahilinde ağaçlandırma, erozyon kontrol, bozuk mevcut meşe ile kaplı ormanlarımızda çalışmalarımız var. Aşırı derecede hayvan baskısı ile yok olmuş, dejenere olmuş bu alanları imar ihya ya da rehabilite ederek verimli ormanlara dönüştürmek üzere çalışmalar yapıyoruz. Malatya'daki orman varlığımıza baktığımızda,  Malatya’nın yüzde 15'i orman ile kaplı. Bu oranı yüzde 16'ları, 17 lere, 18 lere 20 lere çıkarmayı planlıyoruz. Türkiye ortalaması yüzde 27,  Her yıl gelen ödenekler ölçüsünde yeni ağaçlandırma alanları erozyon kontrol alanları yine ve rehabilite edeceğimiz alanları verimli ormanlara dönüştürmek orman varlığımızı devam ettirmek gibi bir programımız var.”

BU YIL 100 HEKTARLIK ALANDA ÇALIŞMA PLANLIYORUZ

Bu yıl yapılacak ağaçlandırma çalışmaları hakkında da bilgiler veren Çetiner; “ Bu Yıl ağaçlandırma kapsamında bize 100 hektar bir program verildi. Ancak biz bu 100 hektar ile yetinmeyeceğiz.  Arkadaşlarımıza fazladan ek program vererek bu seviyeyi daha yükseklere çıkarmaya çalışacağız.   Çünkü bizim burada yaptığımız ihaleler genelde kırımlı geçiyor. Dolayısıyla yaptığımız ihalelerde artan paramızla, yeni alanlar oluşturup,  mevcut parayı Ankara'ya göndermeyip özellikle ormancılığın yoğun olduğu iller arasında yer alan Elazığ ve Malatya illerinde erozyon kontrolü ne önem veriyoruz. Orman varlığımız bu illerde az. Amacımız her yıl yeni yerler oluşturarak orman varlığını daha da artırmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

ÖNCELİKLE MEVCUT ORMAN VARLIĞINI KORUYORUZ

Çetiner, açıklamasının devamında; “Orman Bölge Müdürlüğümüzün ve Orman İşletme Müdürlüklerimizin asli görevleri mevcut ormanları korumak. Siz mevcut ormanları korumadıktan sonra ne kadar ağaçlandırma yaparsanız, ne kadar ormanı büyütürseniz yanlış olur. Çünkü mevcudu korumadıktan sonra bunun bir anlamı yoktur. Örneğin, Ormandan kaçak kesimler,  ormanda yerleşim yeri açma ev yapmalar. Bunlar Ormandan usulsüz bir şekilde faydalanmak suçlarıdır. Özellikle muhafaza memurlarımız kolluk görevi görüyorlar. Gerektiğinde ilgili bölgenin savcısıyla irtibat kurup zapt etme veya el koyma gibi yetkileri var. O yetkileri savcılarımızdan alıyoruz. Sonuçta orman muhafaza memurları ve kolluk görevini ifa ediyorlar” şeklinde konuşarak görevlerini hatırlattı.

MALATYA'DAKİ ÇALIŞMALAR MEMNUNİYET VERİCİ

Malatya ve Elazığ şu an ormancılık faaliyetlerinin yoğun olduğu iller arasında yer aldığını kaydeden Çetiner; “Daha önce 5 yıl Malatya da hizmetim olmuştu. Benim ilk görev yerim,  Malatya Darende şefliği oldu. Daha sonra Hekimhan şefliği yaptım oradan Elazığ'a geçtim. Malatya’yı  Elazığ kadar tanıyorum desem yeridir. Malatya hakikaten güzel bir Müdür ile çalışıyor.  Yakup Bey de ekibi de çok iyi. Malatya hakikaten bu bakımdan şanslı... Hem işletme müdürümüz konuya vakıf. Hakikaten Yakup bey ve çalışmalarını Bölge Müdürlüğünce de biz takdir ediyoruz ekibi iyi. Bir kişinin başarısı değil. Bu bir ekip ruhu ile yapıldı çalışıldı. Geçen gelişimde İşletme Müdürüme ve çalışanlarına teşekkür belgelerini takdim ettik.  Marifet iltifata tabidir diye bir söz vardır. Çalışan ve çalışmayanı ayırt etmek lazım. Bu teşekkür belgeleri insanların motive eder. Bu anlamda, bundan sonra bu tür işletme müdürlerimizi ve personelini takdir etmek anlamında teşekkür hazırlayıp sunacağız inşallah. Tabii çalışmalarına göre çalışkan personelimizi önceden tespit ediyoruz. Bir kriter çerçevesinde onlara bu tür belgelerimizi takdim ediyoruz” şeklinde konuştu.

A.Vahap Kaygusuz –Ali Nihat Yavuz