Sağlık
Giriş Tarihi : 18-11-2016 13:39   Güncelleme : 18-11-2016 13:39

10 Yanlis Bir Disinizi Götürebilir

Agiz ve dis bakiminin dogru yapilmasi, saglikli bir yasamin önemli kurallari arasinda yer aliyor. Çocuklarin dis sagligindan, dis firçalamaya; beslenmeden, agiz kokusuna kadar birçok konuda dogru bilinen yanlislar dislerin kaybina neden olabiliyor

10 Yanlis Bir Disinizi Götürebilir

Memorial Hastanesi Agiz ve Dis Sagligi Bölümü’nden Dt. Asli Tapan, “21-27 Kasim Agiz ve Dis Sagligi Haftasi” öncesi, dis hastaliklari ile ilgili yaygin ancak yanlis inanislar hakkinda bilgi verdi. 

 

1-“Elektrikli dis firçalari hem dis eti çekilmesini artirir hem de disleri asindirir” (YANLIS)

Elektrikli dis firçalari bilinenin aksine çok kapsamli bir temizlik saglamaktadir. Bu firçalar ile yapilan etkin temizlik sayesinde zamandan da tasarruf saglanmaktadir. Agiz ve dis sagligi için disleri firçalamanin yaninda ara yüz temizlik araçlarini da etkin kullanmak önemlidir. 

 

2- “Sarimsak, karanfil, kolonya dis agrisina iyi gelir” (YANLIS)

Hastalarin sarimsak, karanfil ya da kolonya yardimiyla dis agrilarini dindirme çabasi, psikolojik olarak rahatlama hissi verebilmektedir. Bu islemler sirasinda olusan asidik etkiden dolayi yumusak dokuda daha büyük sorunlar ortaya çikabilmektedir.  Yumusak dokuda olusacak hasarlar, kolay bir islemle rahatlayabilecek olan hastanin daha zor ve karmasik islemlerle karsi karsiya kalmasina neden olabilmektedir. Yasanan dis agrilarinda bir doktora gitmek en dogru yaklasimdir

 

3-“Dis etlerimin kanamasi dislerimi iyilestirir” (YANLIS)

Dis etlerinin kanayarak kendini iyilestirdigi kanisi toplumda azimsanamayacak kadar fazladir.  Hatta firçalama sirasinda fazla baski yaparak dis etlerini kanatmak isteyen kisilerde vardir. Dis etlerini kanamasi günlük bakim sirasinda istenmeyen bir durumdur ve dis kaybina neden olabilmektedir. Günlük bakim sirasinda dis etlerinin kanamasi ciddi sorunlarin habercisi olabilecegi için vakit kaybetmeden doktora basvurmak en saglikli yoldur.

 

4-“Hamilelikte nasilsa kalsiyum kaybi yasayacagim için dislerim zarar görecek”(YANLIS)

Anne adaylarini en sik düstügü hatalardan biri; hamilelik sirasinda kalsiyum kaybi yasayacaklari için dislerinin zarar görecegi inancidir. Dogru ve dengeli beslenme ile hamilelik sürecinde iyi bakim, dislerin korunmasi için yeterlidir. Disler hiçbir zarar görmeden hamilelik süreci tamamlanabilecegi gibi, bu dönemde yasanan sorunlar için dis doktoruna gitmenin de herhangi bir sakincasi bulunmamaktadir.  

 

5-“Implant yaptirdim, artik dislerim çürümez bakim yapmama gerek yok” (YANLIS)

Implantlarin ömrü 30 seneye kadar ulastigi vakalar görülmektedir. Implantin basarisi için 5-10 senelik kriterleri göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Nasil olsa çürümez yaklasimiyla ihmal etmek yerine, tam tersi çok iyi bakim yapilmalidir. Iyi bakilmayan implant bölgesinde ortaya çikan enfeksiyon implantin kaybedilmesine neden olabilmektedir. Implantin basarisini iyi agiz bakimi ve hastanin aliskanliklari %100 etkileyecektir.

 

6-“Çocugumun süt disleri nasilsa dökülecek doktora gitmeme gerek yok”(YANLIS)

Hem doktorla tanistirmak hem de ilerde ortaya çikabilecek agiz ve dis sagligi sorunlarina engel olmak için çocuklarin 2-3 yasindan itibaren dis doktoruna gitmesi önemlidir. Ebeveynleri bilinçlendirerek agiz ve dis sagligiyla ilgili sorunlarin bu dönemde planlanmasi gerekir.  Birçok aile çocuklarin süt dislerinin nasilsa dökülecegini söyleyerek kanal tedavisi ya da dolgu islemine karsi çikmaktadir. Çocugun süt disleri agizda yer tutucu görevi görmektedir. Süt dislerinin erken kaybi dislerin çaprasik gelismesine neden olabilecegi için bu dislerin gerek kanal tedavisi gerekse dolgu islemleriyle sonuna kadar korunmasi önemlidir.

 

7-“Çocugumun çaprasik dislerini ergenlik döneminde düzeltiriz” (YANLIS)

Çocuklarda görülen çaprasiklik erken ortodonti ile 7 yasindan itibaren düzeltilebilmektedir.  Bu sayede ileri yaslarda yasanabilecek çok daha uzun süreli tedavilerin önüne geçilebilmektedir. Çocuklarda ilk azi disi çiktiginda bir ortodontistten görüs almak ileride yasanacak büyük sikintilari engelleyebilmektedir.

 

8-“Dis taslarini temizletirsem hassaslasan dislerim zarar görür” (YANLIS)

Hastalarin birçogu dis tasi temizligine dislerin hassaslasacagi ve daha çok renklenecegi gerekçesiyle karsi çikmaktadir. Temizlenmeyen dis taslari olusacak dis eti problemini tetikleyecek ve ileride tedavisi daha komp0like bir problem ile hastayi karsi karsiya birakacaktir. Dis tasi temizliginin agiz ve dis sagligindaki önemi tartisilamaz. 

 

9-“Dislerimi piyasada satilan ürünlerle beyazlatabilirim, doktora gitmeye gerek yok” (YANLIS)

Piyasada satilan ürünlerle disleri beyazlatmak kontrolsüz bir islemdir. Dis etlerinde çekilme ya da dis minesindeki derin çatlaklar kiside hassasiyet sorunlari yaratabilmektedir. Dis beyazlatma islemini doktor kontrolünde ve kisiye uygun ürünlerin seçimi ile daha saglikli  yapilabilecegi tartisilmazdir.

 

10- “Agiz kokusu herkeste olur tedaviyle geçmez” (YANLIS)

Agiz kokusu, önemli bir problem olup agiz ve diler ile beraber birçok sebepten kaynakli olabilir. Önemli olan agiz ve dis kaynakli sebebi ortadan kaldirmak. Eger geçmiyorsa diger etkenlere yönelmektir. Agiz ve dis sagligi ile ilgili etkenler arasinda dis çürükleri, gözden kaçan dis eti hastaliklari, kötü protezler, agizdaki hijyenik olmayan restorasyonlar sayilabilir. Agiz kokusu etken ortadan kalkmadigi sürece kaybolmaz.