Sağlık
Giriş Tarihi : 06-02-2017 13:03   Güncelleme : 06-02-2017 13:03

10 Ölümcül Hastaliktan 6’sinin Sebebi ‘Sigara’

Dünya genelinde tütün kullanimina bagli hastaliklar nedeniyle yilda yaklasik 6 milyon kisi hayatini kaybediyor. Ülkemizde ise tüm ölümlerin yüzde 23’ü tütüne bagli hastaliklar sebebiyle oluyor. Vücudumuzdaki her organa zarar veren sigara, kadinlarin hayatindan 23 yil, erkeklerin hayatindan ise 28 yil çaliyor

10 Ölümcül Hastaliktan 6’sinin Sebebi ‘Sigara’

Türkiye’de eger önlem alinmaz ise sigaraya bagli ölümlerin 2030’da yilda 100 binden 240 bine yükselecegini belirten Medical Park Hastanesi Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Baykal Ertürk, “Dünyada 2030 yilina gelindiginde tütün kullanimi nedeniyle ölenlerin sayisinin 8 milyonu asmasi bekleniyor. Tütünün içine kimyasal maddeler konularak içilebilir hale getirilen sigara; eroin veya kokain kadar güçlü bagimlilik yapan bir zehirdir. Akciger kanserinden kalp krizine, beyin kanamasinda KOAH’a kadar dünyanin en ölümcül 10 hastaligindan 6’sinin sebebi arasinda yer aliyor” dedi.  Dr. Ertürk, sigara hakkinda bilinmesi gerekenleri söyle siraladi:

FIZIKSEL OLDUGU KADAR PSIKOLOJIK BAGIMLILIK DA YAPIYOR

Sigara bagimliliginin nedeni nikotindir. Nikotin alinmadiginda huzursuzluk, konsantrasyon güçlügü, anksiyete, depresyona egilim gibi belirtiler ortaya çikar. Bu belirtiler ilk hafta çok yogun olsa da zamanla azalarak kaybolur. Birakanlarin davranissal destek ve ilaç tedavisi ile desteklenmesi gerekir. Sigaranin, fiziksel bagimlilik kadar psikolojik bagimlilik yaptigini da unutmamak gerekir. Içildigi zaman hissedilen yalanci rahatlama hissi, sürekli tekrarlanan sigarayi yakma, agza götürme hareketleri de aliskanlik haline gelir. Birakmak için basari ise kararli olmaktan geçiyor.

OLUMLU ETKILER 20. DAKIKADA BASLAR

Sigarayi biraktiktan sonra ilk 20 dakikada faydalari görülmeye basliyor. Nabiz ve kan basinci normale dönüyor. 1. günde kanda zehirli maddelere saptanamiyor, 1. ayda kalp damarlari normal boyutuna ulasiyor. 1. yilin sonunda ise kalp krizi geçirme riski iki kat azaliyor. 5. yilda kanser riski yari yariya iniyor. 10 yil içinde ise neredeyse bu risk hiç sigara içmemis bir kisiyle benzer bir düzeye inebiliyor.

SIGARA, DOGMAMIS BEBEGINIZE BILE ZARAR

Sigara dumaninin çocuklar üzerinde de zararli etkileri bulunuyor. Ülkemizde çocuklarin yüzde 60’i sigara dumanina maruz kaliyor. Sigaranin zararli etkisi henüz çocuk dogmadan önce basliyor. Dumana maruz kalan anne adayinin karnindaki bebek de olumsuz etkileniyor. Sigara dumaninda 4 binin üzerinde farkli kimyasal içeren kanserojen yer aliyor. Bu zararin en önemlisi çocugun dogduktan sonra gelismesinin devam ettigi akciger ve diger solunum organlarinda oluyor. Bugün çocukluk çaginin en sik görülen ve kronik hastaligi haline gelen astim için sigara, en önemli nedenler arasinda bulunuyor.

BIRAKMAK IÇIN UYARANLARI ORTADAN KALDIRIN

Sigarayi birakmayi düsünen kisinin öncelikle görsel uyaranlarin ortadan kaldirilmasi gerekiyor. Çünkü kisi sigara içmeye müsait ortami görünce sigara içmek aklina gelir. Kül tablasi, çakmak, sigara paketi gibi hatirlatici objelerin ortadan kaldirilmasi gerekir. Çay, kahve içmek ve yemek sonrasi sigara içme istegi artar. Bu dönemi atlatmak için farkli aktivitelerle zaman geçirmek gerekir. Bunun için dis firçalamak ve su içmek etkili bir yöntemdir.

HAYATINIZDAN ÇALMAYIN!

Ülkemizde tüm ölümlerin yüzde 23’ü tütüne bagli hastaliklar sebebiyle oluyor. Vücudumuzdaki her organa zarar veren sigara, kadinlarin hayatindan 23 yil, erkeklerin hayatindan ise 28 yil çaliyor. Son yillarda sigarayi birakma egilimi gitgide artiyor. Insanlar, sigarayi birakmaya çalisirken zorlandikça da destek arayisina giriyor. Bu arayisi ticari olarak degerlendiren bazi kisiler ise sigaradan kurtulus için yüzde 90’in üzerinde basari vaatleri veriyor. Bu amaçla kullanilan akupunkturdan türetilmis yaklasimlarin ve hipnozun henüz bilimsel olarak kanitlanmis bir geçerliligi bulunmuyor. Bunlarin yerine etkinligi kanitlanmis tibbi tedavi yöntemlerinden yararlanilabilir. Bu yöntemler bant veya sakiz kullanilan nikotin yerine koyma ve agiz yoluyla yutma tedavileridir. Bu yöntemler sigara kullanma isteginin azaltilmasinda ve yoksunluk belirtilerinin önlenmesinde basari gösterir. Öte yandan bagimlilik ne kadar yüksek ise ilaç tedavisi ihtiyaci o kadar fazladir. Bu nedenle bir uzmandan yardim almak gereklidir.