Malatya
Giriş Tarihi : 14-06-2014 15:26   Güncelleme : 14-06-2014 15:26

10 Milyon Kisiye Çifte Maas Müjdesi

Hükümet, yaklasik 10 milyon vatandasa baris firsati veren yapilandirma paketinin kapsamini genisletti

10 Milyon Kisiye Çifte Maas Müjdesi


Tarihi baris, esi ölen kadinlarin yüzünü güldürdü. Çok sayida dul kadina iki maas üzerinden sosyal destek aldigi için kesilen 10-15 bin liralik cezalar yapilandirma kapsamina alindi

Sabah'in haberine göre; Hükümet, yaklasik 10 milyon vatandasa baris firsati veren yapilandirma paketinin kapsamini genisletti.

Hem ölen esten hem de babadan maas aldigi için binlerce liralik ceza ödemek zorunda kalanlar, hem de oda ve borsalara borcu olan esnaf yapilandirma kapsamina alindi. Devletin yaklasik 100 milyarlik alacagini yapilandirdigi tasarinin Meclis Plan ve Bütçe Alt Komisyonu görüsmeleri sirasinda düzenlemeler yapildi.

Basliklar ise söyle belirlendi:

YANLIS YAPILAN ÖDEMELER: Yersiz ödenen ve geri alinmasi gereken ayliklarla bunlardan dogan ceza ve faizlerin tahsilinden vazgeçiliyor. Daha önce yapilan tahsilatlar ise iade edilmeyecek. Bu düzenlemeden yaklasik 36 milyon lira borcu olan 38 bin kisi yararlanacak.

DUL KADINLARIN YÜZÜ GÜLDÜ: Çok sayida dul kadin iki maas üzerinden sosyal destek aldigi için 10-15 bin liralik cezayla karsi karsiya kalmisti. Bunu ödeyemedigi için evine haciz giden binlerce dul kadin da tarihi baristan yararlanabilecek. Hacizler durdurulurken, gecikme zammi ve faizleri silinecek. Yapilandirmadan bosandigi halde eski kocasiyla yasamaya devam ederek usulsüz maas alanlar da yararlanabilecek. Baristan yararlanmalari durumunda ayliklari üzerindeki haciz kaldirilacak.

ESNAFIN YÜZÜ GÜLECEK: Oda ve borsa üyeleri, esnaf ve sanatkârlarin bagli olduklari kuruma olan borçlari yapilandirilacak.

SENDIKALARA DESTEK: Yüzde 3 iskolu baraji, ekonomik ve sosyal konsey üyesi isçi konfederasyonlarina, üye isçi sendikalari için yüzde 1 olarak uygulanacak. Böylece 40'in üzerinde sendika kapanmaktan kurtulacak.

TASERONA TOPLU SÖZLESME: Alt isveren isçilerinin örgütlenmesi halinde, isçi sendikasi ile kamu isveren sendikasi arasinda toplu sözlesme yapilabilecek.

YURTDISI FIRMALARA KOLAYLIK:Türk firmalarinin yurtdisina götürdügü isçilerin sayisinin artirilmasi için, isçilere ödenen prim üst siniri asgari ücretin 6.5 katindan 3 katina inecek.

AILE MERKEZLERI GECE DE ÇALISACAK: Aile saglik merkezlerinde, acil basvuran hastalara hizmet vermek üzere, aile hekimleri ve aile sagligi elemanlarina nöbet verilebilecek.

YAYIN LISANSLARINA DÜZENLEME: Karasal sayisal yayin lisanslarinin, belirlenen süreçte verilememesi nedeniyle, siralama ihalesinin iki yil için yapilmasi zorunlulugu kaldiriliyor.

TIP FAKÜLTELERINE DESTEK: Borç ödeme gücü bulunmayan tip fakültelerinin borçlarinin ödenmesi amaciyla döner sermaye hesabina kaynak aktarilacak. (Sabah)