Sağlık
Giriş Tarihi : 17-10-2014 14:23   Güncelleme : 17-10-2014 14:23

10 kis yiyecegi ile Obeziteye son

Kis mevsimini hissetmeye basladigimiz su günlerde yeterli ve dengeli beslenmenin saglik açisindan önemine vurgu yapan Dr.Fevzi Özgönül, genellikle yaz aylarinda dikkat edilmeye baslanan kilo kontrolünün, kis aylarinda yerini ihmalkârliga biraktigini belirtti.

10 kis yiyecegi ile Obeziteye son


Obezite ile ilgili çalismalar yapan Dr.Fevzi Özgönül, bir çok insan, kalin giysiler içerisinde kilolarini daha rahat saklayabileceklerini düsünerek, saglikli beslenme aliskanliklarindan maalesef uzaklasmaktadir , dedi.Bunu önlemek için ise Dr.Fevzi Özgönül hem hastaliklardan korunmak hem de saglikli beslenip bedenin küçülmesi için 10 süper kis yiyeceklerini listeledi.

Elma
Antioksidan gücü vardir. C vitamini ve kalsiyum açisindan zengindir. Bir dahaki sefere elma yerken süper saglikli bir besin yediginizi unutmayin ve keyfini çikarin.

Tatli patates
Her evde bulunmasi gereken bir besindir. A vitamini açisindan zengin oldugu için cildi gençlestirir, bagisiklik sistemini güçlendirir.

Havuç
Bu tür köklü sebzelerle bu kis çok güzel çorbalar yapabilirsiniz. Havuç tatli bir besindir ve son derece sagliklidir. Ayrica liflidir. Kisin etrafinizdaki herkes hastayken sizin saglikli kalmanizi saglayacak yegane besindir.

Turp yapragi
Turp çok fantastik ve lezzetli bir sebzedir. Peki yapraginin da yendigini biliyor muysunuz. Içerdigi beta-karoten, C, E, B6, B9 vitaminleri ile kalsiyum açisindan çok iyi bir sebzedir. Turp yapraklarinin yaslanmayi yavaslatici etkisi de vardir.

Balkabagi
Balkabagi olmadan saglikli kis besinleri listesi olamaz. Her çesit vitamin açisindan zengin olmasinin yanisira özellikle A vitamini deposudur. Balkabagi çok sagliklidir ve kis aylari boyunca sizi soguktan koruyacak her çesit minerali barindirir.

Domates
Domates her ne kadar yaz mevsimi sebzesi ise de kisin sicacik bir domates çorbasina kim hayir diyebilir. Bu nedenle önerimiz yazin hazirladiginiz ve derin dondurucuya attiginiz domatesleri kisin kullanmaniz. Domates kalp hastaliklari riskini azaltir.

Pazi
Kemik sagligi için faydali olan K vitamini barindirir. Diyetinize çok faydalidir, tüm vitaminler vardir.

Salgam
C vitaminiyle dolu köklü bir bitkidir. Sadece kisin degil her mevsim yemeniz gereken bir besindir. Her çesit kanser riskini azaltir ve son derece lezzetlidir.

Brüksel lahanasi
Bagisiklik sistemini güçlendirir. Demir, potasyum deposudur ve kemiklerinizin sagligi için gerekli olan K vitamini bulundurur.

Nar
Çarsidan aldiniz bir tane eve geldiniz bin tane. Çocuklarin sevgilisi antioksidan dolu bir meyveyi kis boyunca tüketirseniz cildiniz tazelenir. Nar tüketen kisiler vücutlarinin ihtiyaci olan tüm vitaminleri nardan aldiklari için bagisiklik sistemleri güçlenir, daha saglikli insanlar olurlar.