Sağlık
Giriş Tarihi : 10-10-2014 13:30   Güncelleme : 10-10-2014 13:30

10 Ekim Ruh Sagligi Günü

Malatya Halk Sagligi Müdürü Kemal Sener, Fiziksel hastaliklarda saglik kuruluslarina basvuruldugu gibi gerekli durumlarda ruh sagliklarini korumak içinde ayni hassasiyeti gösterilmesi gerektigini belirtti

10 Ekim Ruh Sagligi Günü

 

Malatya Halk Sagligi Müdürlügü’nün resmi sitesinden yapilan yazili açiklamada Ruh sagliginin da beden sagligi kadar çok büyük ehemmiyete sahip olunduguna vurgu yapilarak su ifadelere yer verildi;

 

 “Malatya Halk Sagligi Müdürlügü Ruh Sagligi Birimi” tarafindan ilimizde ruh sagligina yönelik çalismalar yürütülmektedir

Dünya Saglik Örgütü (WHO) Sagligi; “Sadece hastaliklardan, mikroplardan korunma degil, kisiyi bir bütün olarak bedensel, ruhsal, fiziksel ve toplumsal iyi olma hali” olarak tanimlamistir.

 

BIRINDE ÇIKAN DEGISIM DIGERINI DE ETKILER

Kisinin beden sagligi ve ruh sagligi genel sagliginin belirleyicisidir ve birinde ortaya çikan herhangi bir degisim, öbürünü de ayni yönde etkiler. Ruh sagligi, çocukluktan ölüme kadar devam eden, kendine güven ile güçlenen bir dizi süreci ifade eden bir kavramdir. Teknolojik degisimle birlikte giderek artan stres, yorgunluk, issizlik, sagliksiz çevre kosullari, düzensiz ve yetersiz beslenme v.b. toplum ruh sagligimizi olumsuz yönde etkileyen faktörlerdir.Dünya Ruh Sagligi Gününün amaçlari, kisinin ruh sagligini ve yasam islevlerini koruyup desteklemek, ruh sagligi hastaligindan muzdarip olanlarin sesini duyurabilmek, toplumda ruh sagligi konusunda bilgi ve anlayisin artmasini saglamak, psikiyatrik ve nörolojik hastaliklari önlemektir.

 

TÜM TOPLUMLARDA VAR OILAN PROBLEM

Her toplumda ruh sagligi problemi vardir ve bu kaçinilmazdir. Ruh sagligi, insanin üretkenligini, mutlulugunu ve yasam doyumunu engelleyecek kadar da önemlidir. Ruh sagligi hizmetleri denilince akla ilk gelen sadece psikiyatrik hastaliklarin tedavisi degil, halk sagliginin gelistirilmesinde hastaliklarin önlenmesi ve kisinin iyilik durumunun korunarak yükseltilmesi önceliklidir. Bu nedenle halk sagligi uygulamalari kapsaminda ruh sagliginin gelistirilmesi ve ruhsal bozukluklarin önlenmesi oldukça önemlidir.

 TOPLUM TEMELLI HIZMET MODELI

Bakanligimiz ruh sagligi hizmetlerinin dünya standartlarina uygun bir sekilde verilmesini saglamak amaciyla 2011 yilinda Ulusal Ruh Sagligi Eylem Plani hazirlamis, hazirlanan eylem plani ile ülkemizde toplum temelli hizmet modeline geçilmistir.Toplum Temelli Hizmet Modeli ile, agir ruhsal bozuklugu olan hastalara, psikososyal destek hizmetleri verilmesi, takip ve tedavilerinin gerektiginde, evde saglik hizmetleri uygulamasina entegre bir sekilde yasadiklari ortamda sunulabilmesi amaciyla ülkemizde Toplum Ruh Sagligi Merkezleri açilmistir. Ilimizde de Toplum Ruh Sagligi Merkezi açilarak hasta kabulüne baslamistir.

Halkimizin fiziksel hastaliklarda saglik kuruluslarina basvurduklari gibi gerekli durumlarda ruh sagliklarini korumak içinde ayni hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir.”