Malatya
Giriş Tarihi : 11-08-2012 13:34   Güncelleme : 11-08-2012 13:34

10 binden 15 bine çikarilacak

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalik, Keklik Üretim Istasyonu’nda inceleme yapti.

10 binden 15 bine çikarilacak

Çalik; Belediye Baskan Yardimcisi Selim Pilten, Orman ve Su Isleri Bakanligi Doga Koruma ve Milli Parklar 15. Malatya Bölge Müdürü Fehmi Yüksel, Il Özel Idaresi Genel Sekreter Yardimcisi Mehmet Isidogru, AK Parti Il Baskan Yardimcisi Murat Turgut, bazi partililer ve il genel meclisi üyeleriyle birlikte üniversite kampüsünde yer alan Keklik Üretim Istasyonu'nda inceleme yapti.
Istasyonla ilgili teknik bilgi veren Fehmi Yüksel, "Keklik Üretim Istasyonu önemli üretim merkezlerimizden biridir. Üniversite sahasi içerisinde 10 bin kapasiteyle kurulus yapildi. 15 bin üretim kapasitesine sahip. Keklikler, kuluçkahane ve kalibrasyon odalarinda 100-110 gün olduktan sonra genel müdürlügümüzün uygun oldugu yerlere gönderilecek. Keklikler özellikle süne mücadelesinde kullaniliyor. Daha önceden havadan yapilan ilaçlama dogaya zarar verdiginden, çiftçi dostu keklikle süne mücadelesi baslatildi" ifadelerini kullandi.
Milletvekili Çalik da, "Bin 300 anaç keklik illerimizden getirildi ve yaklasik bir yilda minimum 10 bin ve bu sene itibariyla 15 bin keklik üretimi yapilmasi planlaniyor. Türkiye’de 6 yerde keklik üretim tesisi var. Biri de Malatya’dir. Bölge müdürlügümüze bagli 14 il var. Malatya, Türkiye’nin keklik üretiminin yüzde 20’sini karsilayacak" dedi.