Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 27-09-2021 13:26   Güncelleme : 27-09-2021 13:26

10 Bin Kültürel Eseri Beğeniye Sunuyor

Çevresinde gördüğü, geçmişte kullanılan ve zamanımızda kaybolmaya yüz tutmuş eserleri toplayarak müze haline getiren Beden Eğitimi Öğretmeni Savaş Yılmaz, müze-cafe projesi ile yoğun ilgi görüyor.

10 Bin Kültürel Eseri Beğeniye Sunuyor

 

Ailesinin, Dağıstan Karabağ’dan 1890'da Sultan Abdülhamid’in getirdiği Türk ailelerinin çocuğu olan Beden Eğitimi Öğretmeni, topladığı 10’bine yakın eserini Müze-Kafe adı altında işletiyor. İşlettiği mekan ve içinde yer alan eserleri Türk Kültürüne katkı sağlamak, kullanılana alet ve eşyaları yeni kuşaklara tanıtmak amacıyla ücretsiz bir şekilde hizmet sunuyor. İşlettiği mekân hakkında konuşan Yılmaz, Malatyalılara da çağrı yaparak, ”Tarihi ve kültürel eserlerinizi heba etmeyin, gelecek kuşaklara aktarın” dedi.

Mekan hakkında da bilgi veren Savaş Yılmaz, şu ifadelerle mekanı tanıttı. “Mekânımız  Antik Müze Cafe olarak geçiyor. Çevremizde eskiye dair ne gördüysek topladık. Biz başka illere gittiğimiz zaman bu tür mekânları görüyorduk. Kişiye ait şahsa ait kolleksiyonerlerin oluşturduğu şahıs müzelerini, bu müzelerde belli kalemlerde eşyaların yer aldığı yerler vardı. Hakikaten çok güzeldi. İnsanlar tarafından çok güzel ilgi ve alaka görüyordu.  Malatya’ya böyle bir eser kazandırmak bizim de hayalimizdi. Yerimiz ise şu anda Malatya için bir eser niteliğine kavuştu. Su an Malatya’da olup buraya gelen bir çok insan böyle bir mekânı gördüğü zaman inanılmaz bir şekilde etkileniyor. Şu an bulunduğumuz bir semt, Yüzakı caddesinde Malatya’nın modern bir semti. Ama misafirlerimiz içeriye girdiği zaman 100 yıl, 200 yıl geriye götürecek malzemeler var. Bu anlamda biz de Malatya’da böyle bir yer açmayı düşünüyorduk.  Hamdolsun açtık. Burayı bir turizm bölgesinde açsak veya batıda açsak daha çok ilgi görürdü. Bizim de amacımız Malatya’ya bir yer açmaktı. Bunu da hamdolsun başardık.”

Malatya’nın geçmişte kullandıkları birçok eşyayı içinde barındıran müze ile ilgili olarak da Yılmaz, “Mekânımız Malatya'da ilk şahıs müzesi olarak geçiyor. Biz antika eserler ile kendi çapımızda kendi imkânımızla toplamaya çalıştık. Dolayısıyla koleksiyonumuzda geçmişte kullanılan telefonlar, daktilolar, fotoğraf makineleri, ev eşyaları, el aletleri, teraziler, silahlar, kılıçlar kısaca geçmişte kullanılan birçok yaşam unsurları var. Çünkü insanlar gördükçe kabulleniyor. Şu anda mekânımızda 10 binden fazla ürün var. Reklam anlamında bir çalışma yapmadığımız için insanlarımız pek burayı bilmiyor. Birçok kişi geliyor. Sosyal medyada paylaştıklarında gelen çok insan var. Tam kapsamlı bir tanıtım yapmadığımız için, insanlar fazla bilmiyorlar. Bu nedenle de tanıtım çalışmalarımız sürdürüyoruz ”dedi. 

Malatya müzelerinde bulunan eserlerden daha kapsamlısı bizim mekânımızda mevcut. İnsanlar buradaki her tür malzemeye ulaşabilmekteler. Özellikle gençlerin gelip burayı görmelerini istiyorum.  Çünkü bu dönemde birçok gencimiz sobayı bilmiyor, yani çocuk kaloriferli evde büyüyor. Soba nedir bilmiyor burada birçok malzemeyi babası ile dedesi ile gelip gezerken anlattıklarını görüyoruz. Yeni nesil çok inanılmaz şekilde çok farklı yetişiyorlar. Malatya’ya çağrımız, Malatya’mızda böyle bir mekânda bu tür eserlerin olduğunu görsünler. Burada 20, 30 belki 50 yıl önce hayatımızda olan ve şimdi olmayan eserleri görsünler. İkramlarımızı alsınlar. Tarihi bir dokuyu yaşasınlar. Geçmişte insanların ne şartlarda nasıl çalıştıkları nasıl bir malzeme kullandıkları gençler çocuklar gelip burada gördükçe anlayacaklar. Mesela bizim çocukluk döneminde harman yapmakta kullanılan dövenler kullanılırdı. Mesela sabanlar kullanılırdı. Şimdi bunları eski filmlerde denk gelirse görüyorsun. Yoksa hiç bir çocuğun aklına bu nedir diye gelmez. Ama buraya geliyor. Bu ahşap nedir, dövendeki taşları ne işe yarıyor, soruyor,  dedesi anlatıyor babası kullandıysa anlatıyor. Yine radyolar aynı şekilde plakçalarlar nedir, makaralı teypler nedir diye sorup öğreniyorlar.  Bunları anlatıyoruz. Buraya geldiklerine tarihe bir yolculuk yapacaklar, belki birçok şeyi hayatlarında ilk defa görecekler diye insanlarımızı buraya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.  

A.Vahap Kaygusuz – A. Nihat Yavuz (Özel Haber)