Genel
Giriş Tarihi : 11-10-2017 15:41   Güncelleme : 11-10-2017 15:41

1 Yilin Terörle Mücadele Raporu

son 1 yilda terör örgütlerine yönelik 68 bin 464 operasyon gerçeklestirildigini bildirerek, “Bunlarin 40 bin 215’i PKK, 25 bin 818’i FET֒ye yönelik operasyonlardir. Kalani DEAS ve asiri sol terör örgütlerine yönelik olarak gerçeklestirilmistir. Bu operasyonlar neticesinde 30 bin 167 kisi tutuklanmis, 2 bin 242 terörist etkisiz hale getirilmis, bin 488 siginak ve barinma imha edilmis, 515 terör eylemi de gerçeklesmeden engellenmistir” dedi

1 Yilin Terörle Mücadele Raporu

Içisleri Bakani Soylu, 81 il valisinin katilimiyla Gölbasi Vali Galip Demirel Vilayetler Evi’nde gerçeklestirilen “2017 Valiler Bulusmasi” programina katildi. Burada valilere seslenen Soylu, Türkiye’nin PKK, KCK, PYD, FETÖ ve DEAS’ten olusan terör cephesi ile siki bir mücadele halinde oldugunu belirterek, bu terör örgütlerinin hapsinin ayni kurmay akildan beslendigini vurguladi. Son 1 yilda terör örgütlerine yönelik 68 bin 464 operasyon gerçeklestirildigini bildiren Soylu, “Bunlarin 40 bin 215’i PKK, 25 bin 818’i FETÖ’ye yönelik operasyonlardir. Kalani DEAS ve asiri sol terör örgütlerine yönelik olarak gerçeklestirilmistir. Bu operasyonlar neticesinde 30 bin 167 kisi tutuklanmis, 2 bin 242 terörist etkisiz hale getirilmis, bin 488 siginak ve barinma imha edilmis, 515 terör eylemi de gerçeklesmeden engellenmistir. Bu yeni yaklasim neticesinde alinan tedbirlerle 2016 yilina göre sabotaj, kundaklama türü eylemlerde yüzde 64, yol kesme eylemlerinde yüzde 84, yagma eylemlerinde yüzde 45, adam kaçirma eylemlerinde yüzde 70 oraninda bir azalma elde edilmistir. Bu mücadele konseptimizin önemli bir ayagi da savunma sanayimizin millilesmesi, yerli üretim araç gereç kullanimi, özellikle yerli mali IHA, IKU ve SIHA’larin kullanimi olmustur. Bu araçlarla yaptigimiz operasyonlarda bugüne kadar hiç sehit vermedik. Elbette ki bundan rahatsiz olanlar var ama simdi o tartismaya girmeyecegim. Terörle mücadelemiz bu araçlarla resmen yepyeni bir ivme kazanmistir. Eskiden paramizla satin alamadigimiz, alsak bile tamirini yaptiramadigimiz bu araçlari simdi bizim mühendislerimiz, bizim evlatlarimiz imal etmekte ve yönetmektedirler” diye konustu.

“EKIM AYININ BASINA KADAR 11 BIN 321 SAATLIK UÇUS GERÇEKLESTIRDIK”

Bu tür araçlarin aylik uçus saatlerini 170 saatten 2 bin 442 saate çikardiklarini vurgulayan Soylu, “Ekim ayinin basina kadar 11 bin 321 saatlik uçus gerçeklestirdik. Bu olmasaydi biz ne yapacaktik. Ya Israil’e yalvaracaktik, ya Amerika’nin modasi geçmis insansiz hava araçlarina yalvaracaktik ya da iki elimizi bacaklarimizin arasina koyup teröristlerin acaba nerede oldugunu düsünmeye çalisacak ve evlatlarimizin gögüs gögse muharebesinde ‘Allah’im onlara bir zeval verme, bir zayiat verme’ diye dualar içerisinde olacaktik. Ayni dönemde bu araçlarla gerçeklestirilen operasyonlarda 294 terörist ölü olarak ele geçirilmis, 132 siginak ve barinak etkisiz hale getirilmistir” seklinde konustu. Soylu, terörle mücadele önemli bir sorun olan el yapimi patlayicilar (EYP) ile ilgili ciddi bir çalisma içinde olduklarini kaydederek, bu noktada 23 ilde valiler baskanliginda EYP komisyonu kuruldugunu dile getirdi. Soylu, terör örgütleriyle isbirligi içinde oldugu tespit edilen belediyelere görevlendirme yaptiklarini da ifade ederek, “Bu kapsamda bugüne kadar 8’i FETÖ, 93’ü PKK ile iltisakli oldugu tespit edilen toplam 101 belediyeye görevlendirme yapilmistir. O günden sonra terör eylemlerine araç gereç temini eden, dagdaki örgüt üyelerine para, yiyecek, içecek ve yasam malzemesi ile en önemlisi eleman temin etmeyi görev edinmis bu belediyeler örgüt tahakkümünden kurtarilmis ve halka hizmet üretir hale getirilmistir” dedi. Soylu, “Teknoloji alaninda önemli bir yatirimimizda 112 Acil Çagri Merkezi projemizdir. Esasen bir hükümet programi olup, bakanligimiz tarafindan yürütülen çok önemli bir projedir. Halen 24 ilde hizmet vermektedir. Bu bize yetmez. Bakanliga geldigimiz günden beri bunun hizlanmasi için her yaptigimiz toplantida bunu hizlandirmak ve bunu sonuçlandirmak bizim en önemli önceliklerimizden birisidir diye söyledim. Oldugu yerlerin bize katkisi çok yüksektir. Halen 24 ilde hizmet vermekte olan 112 Acil Çagri Merkezlerimizin sayisinin 2018 sonu itibariyle 81 olmasi ve her ilimizde faaliyete geçmesi hedeflenmektedir. Projeye su ana kadar harcanan miktar 489 milyon 843 bin TL’dir” ifadelerini kullandi.