Ekonomi
Giriş Tarihi : 28-09-2021 07:09   Güncelleme : 28-09-2021 11:28

1 Oda İçin İstenilen Fiyat Dudak Uçuklattı

​​​​​​​ Öğrencilerin pahalılıktan dolayı yurt ve kiralık ev sıkıntısı yaşadığı Malatya’da 30 metrekarelik 1 odaya sadece 1.450 TL isteniyor.

1 Oda İçin İstenilen Fiyat Dudak Uçuklattı

İnönü ve Turgut Özal Üniversitelerinin bulunduğu Malatya’da yüz yüze eğitimin başlaması ile birlikte yaklaşık 44 bin öğrenci eğitime başladı. Kent merkezinde günden güne hareketli günler yaşanırken, kiralık ve kalacak ucuz yurt bulmak isteyen öğrencilerin çaresizliği sürüyor.

Malatya’da kiralanan 1+1 evler ve 1+0 evlerin fiyatları da görenlere dudak uçuklatıyor. Online satış platformlarında Üniversiteye yakın 1+0 stüdyo dairelerin fiyatları görenlere pes dedirtiyor. Net büyüklüğü 30 metrekare olan sadece 1 oda için mülk sahipleri öğrencilerden 1.450 TL istiyor. Eşyalı bir şekilde bu daireyi kiralamak isteyen öğrenciler ilk aydan depozito ücreti ile birlikte 2.900 TL’yi ödüyor.

Kent merkezinde diğer bölgelerde de ucuza kiralık ev bulmak mümkün değil. Merkez Yeşilyurt ve Battalgazi İlçe sınırları içerisinde yer alan kiralık konutlar 1.500 TL ile 3.000 TL arasında değişiyor. Binaların yaşı, konumları ve diğer özellikleri kira fiyatlarını yükseltiyor.

FİYATLAR NEDEN YÜKSELDİ?

Uzmanlara göre Malatya’daki konut satış fiyatlarındaki yükselişin en büyük nedenleri arasında şüphesiz inşaat maliyetleri oldu. Demir, Çimento, Cam gibi inşaatta kullanılan temel ürünlerdeki artışlar sektörü zora sokarken, satış fiyatlarında da yükselişi tetikledi. Konut fiyatlarındaki yükselişe paralel olarak kira ücretlerinde de afaki bir artış meydana geldi. Deprem ve hemen ardından Pandemi süreci ile birlikte Malatya’da yeni konutların inşa süreci durma noktasına geldi. Hal böyle olunca konut rezervine yenileri eklenmediği için mevcut konutların piyasada satış ve kira ücretleri yükseldi.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER