Ekonomi
Giriş Tarihi : 18-02-2021 16:46   Güncelleme : 18-02-2021 16:46

1 Kuruş Dolandırıcılığı

​​​​​​​ Zincir Marketlerde satışa sunulan küsuratlı ürünler indirime konulduğu gerekçesiyle satışa sunuluyor ancak ne para üstü veren var ne de para üstünü soran. İş böyle olunca gün içerisinde tüm şubelerden artan bu paralar adeta bir servet değerinde.

1 Kuruş Dolandırıcılığı

Market raflarında gördüğümüz kuruşlu ürünlerin para üstü verilmeyince kasalarda servetler birikiyor. Vatandaşların para üstü alırken satışa sunulan fiyat üzerinden değerlendirmemesi market kasalarında Kuruş Dolandırıcılığının başlamasına neden oldu.

Ürünün veya bir hizmetin satın alındığı işletmelerde para üstü verilmesinin zorunlu olduğunu anımsatan Malatya Tüketici Hakları Derneği Başkanı Zuhal Dişer,” Bir ürün veya hizmeti satın aldığımız işletmelerde etiket fiyatlarındaki indirim aldatmacaları ile Tüketiciyi mağdur edebiliyor. Bir üründe 19.90 TL gibi etiketlerin bulunması ve ödeme yapıldığı esnada para üstünün verilmemesi o işletmenin haksız kazanç sağladığını gösteriyor.” dedi.

Vergi usul kanuna göre 1 kuruş para üstünün ödenmemesinin suç teşkil ettiğinden bahseden Dişer,” Vergi dışı kayba yol açıyor. Ülkenin vergi kaybında, herkes kayıp yaşar. Ticaret Bakanlığı, ticaret odaları ve esnaf odaları çağrı yapıyoruz. Lütfen fiyat etiketlerini kontrol altında tutalım. Tüketiciyi yanıltan, aldatmaya yönelik olaylardan kaçınılsın.” ifadelerine yer verdi.

Satın alınan ürünün etiket fiyatında kuruş küsuratının para üstü olarak istenmesinin tüketicinin temel haklarından biri olduğunu belirten Dişer, bahsi geçen konuda işletmenin bu şartları yerine getirmemesinin uyuşmazlık konusu olduğunu söyledi.

Uyuşmazlık ile ilgili Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru yapılması ve sonrasında şikayetin kabul edilmesi halinde ilgili firmanın para üstünü ödemek zorunda olduğunu belirten Dişer,” THH’lere yapılacak şikayet sonrası kabul edilmesi halinde karar evrağı ile birlikte Tüketici o firmadan para üstünü alır ve sonrasında yine karar evrakı ile birlikte ilgili firmaya 10 bin TL’ye kadar maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Üstelik bu dava için harç ödemez.” sözlerini kullandı.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER