Genel
Giriş Tarihi : 30-05-2021 19:04   Güncelleme : 30-05-2021 19:04

1 Haziran Merakla Bekleniyor

Kontrollü Normalleşmenin son günündeyiz, gözler yarınki normalleşme sürecinde. Binlerce işletme dört gözle tam kapasite ile çalışmayı beklerken, vatandaşlar da hafta içi ve hafta sonu kısıtlamalarının kaldırılmasını bekliyor.

1 Haziran Merakla Bekleniyor

 

Ülke genelinde Ramazan Bayramını kapsayan tam kapanma sürecinin ardından Kontrollü Normalleşme sürecine girildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından işaret edilen 1 Haziran tarihi için vatandaşın beklentisi büyük. Restoran, Kafe, Kıraathane ve Çay Bahçesi gibi tamamen kapatılan veya sadece paket servise müsaade edilen işletmeler ülkenin Salı günü yaşanacak yeni düzenine kendini hazırlıyor. Vatandaşlar ise hayatın her alanında süren salgın kısıtlamalarında getirilecek düzenlemeleri bekliyor.

Kontrollü normalleşme döneminde vaka sayılarının azalmasıyla ağır hasta sayısında da düşüş görüldü. Aşılanmanın hız kazanası da buna eklenince salgınla mücadelede olumlu bir tablo ortaya çıktı.

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan 1 Haziran’da başlayacak yeni süreç ile ilgili katıldığı bir TV kanalında açıklamalarda bulundu.

RESTORAN VE KAFELER AÇILACAK MI?

İşletmelerin yeniden faaliyete geçebileceğine inandığını söyleyen İlhan, bu durumun vaka sayılarındaki düşüş ve aşılamanın artmasıyla oluşabileceğini şu sözlerle anlattı, "1 haftalık ortalamaya baktığımızda vakalarda yüzde 22-23’lük bir düşüş söz konusu. Normalleşme yaklaşımı kapsamında uyulması gereken kurallara dikkat edilmesi gerekiyor. İşletmecilerin Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı rehberleri okuması gerektiğini düşünüyorum. Müşteriler arası ne kadar oturma mesafesi olacak vb. şartlara dikkat edilmesi de gerekiyor. İşletmelerin kapalı alanlarında belki kısıtlama devam edebilir çünkü bulaş kapalı alanlarda çok daha hızlı yayılım gösteriyor."

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE DURUM NE OLACAK?

Yüz yüze eğitim için Eylül ayını işaret eden İlhan, sonbahara kadar toplumun birçoğunun aşılanabileceğini söylerken, üniversitelerin de güz döneminde yüz yüze eğitime geçmesine inandığını ifade ediyor,  "Okullarda yaz döneminde kültürel ve sosyal faaliyetlerin olacağı bir dönem olacak. İsteğe göre katılım yapılacak bu faaliyetler çocuklar için çok önemli. Öğretmenlerimizin aşılamasında da önemli bir noktaya kadar geldik. Güz dönemine kadar zaten herkesin aşılanmasını planlıyoruz. Eylül ayında okullarda yüz yüze eğitimin olacağını düşünüyorum. Artık hepimiz bu mücadeleyi öğrendik. Öğrenciler maskelerini takarak eğitimlerine devam edebilirler. Üniversiteler için de aynı durum geçerli."

"MASKE ZORUNLULUĞU KALKABİLİR"

Necmi İlhan, normalleşme ile birlikte açık havada maske zorunluluğunun kalkabileceğini söyledi. Ancak kapalı alanlarda maske takılmasına devam edilmesini gerektiğinin altını çiziyor, "Açık alanlarda, belki 1 Haziran’dan sonra, çok kalabalık olmayan yerlerde maske kullanımı azaltılabilir. Ancak kapalı alanlarda sonbahara kadar maske takmaya kesinlikle devam etmeliyiz. Pazar yerine gittiğimizde mesela maske takmamız gerekiyor. Boş bir caddede işe, okula giden kişiler maske konusunda esnek davranabilir. Mutlaka yanımızda maske olmalı. Toplu taşımalarda maskenin geçerli olacağını düşünüyorum. Aşılamanın belli bir düzeye ulaşması maske konusu için çok önemli. Dünyada Koronavirüs bitmeden bu tehdit geçmeyecek. Belki son sokağa çıkma kısıtlamasını yaşadığımız bir hafta sonu olacak. Daha dikkatli olursak normalleşmenin hızlanabileceğini düşünüyorum."

Ebubekir Atilla