Türkiye
Giriş Tarihi : 21-06-2021 11:16   Güncelleme : 21-06-2021 11:16

1 Haftada 80 Bin Doz Aşı Yapıldı

Koronavirüs ile mücadele kapsamında ülke genelinde hızlandırılan aşı çalışmaları ile nüfusun büyük çoğunluğunda ilk doz aşılar yapıldı. Malatya’da son bir hafta içerisinde yaklaşık 80 bin doz aşı kullanıldı.

1 Haftada 80 Bin Doz Aşı Yapıldı

Pandemi sürecinde covıd-19’a karşı en büyük korunma yöntemi olan aşılama işlemleri Hastane, Aile Hekimliği ve Organize Sanayi Bölgelerinde kurulan mobil ekiplerle hız kesmeden devam ediyor. Kent genelinde son bir haftada hızlanan aşılama çalışmalarının sonucunda 20 Haziran saat 13:00 verilerine göre toplamda 389 bin 243 doz aşı uygulandı. Birinci doz aşı uygulanan kişi sayısı 245 bin 436 kişi iken, her iki dozun uygulandığı kişi sayısı ise 143 bin 807 kişi oldu.

30 YAŞ VE ÜSTÜ İÇİN RANDEVULAR AÇILDI

Aşı randevularında yaş sınırı 30’a indi. 30 yaş üstü vatandaşlar bugünden itibaren randevu alarak aşı olabilecek.  Türkiye'de günlük ve toplam aşı miktarında rekor üstüne rekor kırılıyor. Aşı programında yer alan 18 yaş üstü nüfusun yüzde 50'sinden fazlası ilk veya ikinci doz aşısını yaptırdı. Yerinde aşılama uygulamaları ile bu daha da hız kazandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 30 yaş ve üstü kişilerin bugünden itibaren Covid-19 aşı randevularını alabileceklerini duyurdu.

Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Aşı randevularında yaş sınırı 30'a indi. 30 yaş üstü her yaştan gençler randevu alabilirler." dedi. Aşı tedarikinin hızlanmasıyla haziran ayında aşı programında 20'li yaşlara kadar inilmesi planlanıyor.

YERİNDE AŞI UYGULAMASI DEVAM EDİYOR

Bakan Koca’nın talimatlarının ardından İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı ekipler 1 ve 2’inci Organize Sanayi Bölgelerinde aşılama çalışmalarına başlandı.

İlk etapta 500 ve üzeri çalışanı bulunan fabrika ve şirketlerde aşılama işlemleri yerinde yapılacak. Sonraki süreçte 500’ün altında çalışanı olan işletmeler için ise Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü tarafından, İl sağlık Müdürlüğü’ne tahsis edilecek mobil aşı merkezlerinde aşılamalar tamamlanacak.

Aşılama sürecinde işletmelerden çalışanları hakkında sağlık durum bildirimi istenirken, saatte 50 vatandaşın aşılandığı bilgisine ulaşıldı.

Ebubekir Atilla