Malatya
Giriş Tarihi : 30-10-2021 07:06   Güncelleme : 30-10-2021 07:06

1 Ayda 43 Defa Sallandık

Yer kabuğu sakinliğini yine bozmaya başladı. Kent genelinde son 30 günde 8 İlçede toplamda 43 sarsıntı yaşandı. Sarsıntıların kuvveti düşük olması bir yandan sevindirirken, bir yandan da daha büyük bir depremin habercisi olup olmadığı endişesi yaşanmaya başlandı.

1 Ayda 43 Defa Sallandık

24 Ocak 2020’de yaşanan 6,8’lik depreminde büyük ölçüde etkilenen Malatya’da deprem korkusu halen geçmedi. AFAD verilerine göre Malatya genelinde 30 günde 43 farklı sarsıntı meydana geldi. Büyüklükleri 1.0 ila 3.2 arasında değişen sarsıntılar akıllara tek bir soru getiriyor. Depremler öncü mü yoksa artçı mı?

Depremin ardından uyarılarda bulunan İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve İnşaat Mühendisleri Odası Başkan Yardımcısı Vehbi Aluçlu, ”Pütürge Segmentinden korkmamız gerekmiyor. Bu segmentte enerji boşalmış durumda. Bizi korkmamız gereken asıl yer Sincik-Çelikhan-Erkenek -Gölbaşı fay hattıdır. Dün yaşanan Duruldu depreminde şunu gördük.  Erkenek segmentine doğru enerji akıyor. Bu segmentte 7.2 şittedinde bir deprem bekleniyor.” dedi.

Olası büyük bir depreme karşı hazırlıklı olunması gerektiğini vurgulayan Aluçlu,”3 tarafı faylarla çevrili Deprem Şehri Malatya’da bu algıyı oluşturmamız gerekiyor. İnsanlarımızı depreme hazır olmaları için bir bilinç oluşturmak zorundayız.  Bu depremin oluşum periyodu uzun olduğu için bizden önceki nesil bunu görmedi. 1875 yılında Malatya’da büyük depremler oldu. Bu depremlerden sonra aradan 150 yıl geçtikten sonra yine depremler başlıyor. Periyodik olarak aralık uzun olduğu için bazı nesillerimiz depremle çok muhatap olmadılar. Ama bizim neslimiz Doğu Anadolu fayı harekete geçtiğinden dolayı büyük bir depremle karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle vatandaşta bilinç oluşturulmalı. Kentsl dönüşüm şehir merkezi içerisinden başlanarak yapılmalı. Bu hususta gerek vatandaş gerek se yetkili merciler üzerine düşeni yapması gerekiyor.” sözlerini kullandı.

RİSKLİ KONUTLAR HALEN YIKILMAYI BEKLİYOR!

24 Ocak depreminin ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan hasar tespit çalışmaları kapsamında 7 bin 61 konutun Acil Yıkılacak ve Ağır Hasarlı Bina olduğu tespit edilmişti. 24 Ocak depreminin üzerinden yaklaşık 18 ay geçmesine rağmen Malatya’da sadece 1.722 binanın yıkımı gerçekleştirilebildi. Geriye kalan 5 bin 339 Ağır Hasarlı bina ise yıkılmayı bekliyor. Bu rakamın 1.130’u Battalgazi ilçesinde, 2 bin 451’i Pütürge ilçesinde, 975’i Kale ilçesinde, 186’sı Doğanyol ilçesinde ve 597’si Yeşilyurt İlçesinde yer alıyor.

>>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER