Kışanak “Bu Siyasi Bir Davadır”

21.4.2017 19:32:36

Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel’e Yargıtay 5. Ceza Dairesi tarafından açılan dava Malatya’da 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Davayı izlemek için Avrupa’dan bazı gözlemciler de hazır bulundu. Kışanak ve Tuncel’in savunmaları alındı. Kışanak savunmasında, “Dava sonuçları itibari ile siyasi bir davadır.” dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eski Başkanı Gültan Kışanak ve DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel hakkında Yargıtay 5. Ceza Dairesi tarafından açılan dava dün Malatya’da görüldü. Güvenlik gerekçesiyle Malatya Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen davanın sanıkları bulundukları Cezaevinde SEGBİS bağlantısı ile savunma yaptı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında tutuklanan Kışanak ve Tuncel hakkında açılan dava, Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Yakınca Spor Salonu’nda gerçekleşti. Kışanak, Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi, Tuncel ise Silivri Kapalı Cezaevinden duruşmaya katıldı. Davanın görüldüğü mahkemeye HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, HDP Kadın Koordinasyonu Merkezi Üyeleri Gülsen Ülker, Zeynep Boğa, Ayşe Berktay, Beycan Taşkıran, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven de katıldı. Duruşmayı İsviçre Zürih Şehir Parlamentosu Yeşiller Partisi Milletvekili Muammer Kurtulmuş, İsviçre Zürih Şehir Parlamentosu Alternatif Listeden Ezgi Akyol ve bazı yabancı gözlemciler de takip etti.

KIŞANAK’A 57, TUNCEL’E EN AZ 23 YIL HAPİS İSTENİYOR

Söz konusu iddianamede Kışanak hakkında “Silahlı terör örgütünü kurmak ve yönetmek”, 41 kez “Terör örgütü propagandası yapmak” ve “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmamak” suçlarından 57 yıl 6 aydan 230 yıl 6 aya kadar, Tuncel hakkında da “Silahlı terör örgütüne üye olmak” ve 16 kez “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından 23 yıl 6 aydan 95 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Savunma öncesi Tuncel ve Kışanak’ın kimlik tespitleri yapıldı. Mahkeme Başkanı Turan Kılıç, iddianamedeki suçlamaları tutuklu Kışanak ve Tuncel’e okudu.

“SONUÇLARI İTİBARİ İLE SİYASİ BİR DAVADIR”

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eski Başkanı tutuklu sanık Gültan Kışanak, “Bu dava, sonuçları itibariyle siyasi bir davadır. Konusu itibariyle de siyasi bir davadır. Bu davada benim siyasi görüşlerim, siyasi faaliyetlerim yargılanıyor” iddiasında bulundu. Kışanak, SEGBİS üzerinden yaptığı savunmasında, davanın en büyük ve önemli sonucunun tutuklandığı ve başkanı olduğu Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanması olduğunu ileri sürerek, şunları söyledi: “Yerel yönetimler demokrasinin temel taşlarıdır. Diyarbakır ülkenin 11’nci büyük kenti, bir milyon 600 bin nüfusu olan bir kent, bu kentte seçimle iş başına gelmiş birisi yoktur. Görevden alındığım Kanun Hükmünde Kararnamede ve diğer maddelerde de demokrasiyi tamamen askıya alacak bir içerik vardı. Seçilmiş belediye başkanı yerine atanan kayyuma, seçilmiş belediye başkanına verilmeyen yetkiler verildi. Diyarbakır’da yerel yönetimler rafa kaldırılmıştır. Sadece bana değil, Diyarbakır halkının iradesine de kelepçe vurulmuştur.”

“KAYYUM ATANSIN DİYE YAPILDI”

Diyarbakır'da yerel yönetim rafa kaldırıldığını öne süren Kışanak, "Sadece bana değil Diyarbakır halkının iradesine de kelepçe vurulmuştur. Bu dava gerekçe gösterilerek 800 bin seçmenin iradesi ortadan kaldırılmıştır" diye konuştu. Kışanak savunmasına şöyle devam etti, “Eğer bu dava açılmamış olsaydı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine kayyum atanmayacaktı. Bu nedenle ben bu konuyu tartışmak istiyorum. Bu davanın zamanlaması manidar! 2011 yılından başlayarak yaptığım bütün konuşmalar, katıldığım eylemler davaya konu edilmiştir. Neden zamanında değil, neden şimdiye kadar beklediler. Tam da o konuşmayı yaptığım dakikada güvenlik kuvvetleri kaydetmiştir, eğer bir suç unsuru varsa neden o zaman dava açılmadı. 2011 yılındaki bir suç unsuru, şimdi dava ediliyor. Bu dava büyükşehir belediyesine kayyum atanması için açılmış bir davadır. Bu sorunun cevabını bekliyorum mahkemeden."

“İDDİANAMEDE 41 İDDİA SÜRÜLMÜŞ”

“Bu davada benim siyasi görüşlerim, siyasi faaliyetlerim yargılanıyor.  Bu davada demokratik siyaset yargılanıyor. Kürsü dokunulmazlığı hiçe sayılarak, bu konuşmaların benzerini dışarıda yaptığım için yargılanıyorum. İddianamede 41 iddia sürülmüş, hiçbirinde benim bir cümlemin başından sonuna kadar tamamı alınamamıştır. Ben demokratik siyaset inanan, gereklerini yerine getiren bir insan olarak ne konuştuğumu biliyorum. Bu davaya konu edilen konuşmaların tamamı kürsü dokunulmazlığı kapsamındadır. Bu dava anayasanın kürsü dokunulmazlığı maddesine aykırıdır” dedi.

 

 

Ulusal Gazeteler
21 Temmuz 2017 Cuma 1'inci Sayfamız
Spor Toto Süper Lig Puandurumu

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar