Hollanda’ya Sert Tepki “Bedelini Ödeyeceksin!”

12.3.2017 21:07:41

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hollanda'daki diplomatik skandala tepki göstererek, “Hollanda, Çarşamba günü yapılacak bir seçime sen Türkiye-Hollanda ilişkilerini feda ediyorsan bunun bedelini ödeyeceksin. Daha biz olması gerekenleri henüz yapmış değiliz" dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Hollanda’ya Sert Tepki

“Bedelini Ödeyeceksin!”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Türkiye Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen “Uluslararası İyilik Ödülleri” törenine katıldı.

“NAZİZM YENİDEN HORTLADI”

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hollanda'da yaşanan diplomatik skandala değinerek, "Son birkaç gündür yaşanan olaylar, gördüklerimiz, dikkat edin tamamen İslamofobik tezahürleridir. Batı gerçek yüzünü son birkaç gündür açık ve net ortaya koymuştur. Ben olaylar başladığında bunların faşizan birer baskı olduğunu söyledim. 'Nazizim yeniden hortladı' dedim. Arkasına şunu ilave ettim. 'Ben Nazizimin bittiğini zannediyordum ama aldanmışım' dedim. Rahatsız oldu beyefendiler. Dün gece bizim Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Sayan kardeşime kalkıp da kendi başkonsolosluk binasına diplomatik bir araçla gitmesini engelleyen zihniyet, bunu uluslararası diplomasiye ve dünyaya acaba nasıl anlatacak. Şöyle mi anlatacak 'biz davet etmedik ki.' Ben istediğim ülkeye elimde pasaportum varsa istediğim gibi giderim. Uluslararası seyahat özgürlüğü çerçevesinde de giderim, diplomat olarak da giderim. Ama Nazizm olduğu zaman, faşizm olduğu zaman 'benim dediğim doğrudur anlayışı ile bunlar orada konsolosluk kapısını kilitleyecek kadar, konsolosumuzu dışarı çıkarmayacak kadar ileri gitmişlerdir" diye konuştu.

“BUNDAN SONRAKİ SÜREÇ İŞLEYECEK”

Sabaha kadar Başbakan Binali Yıldırım ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefon konuşmalarının devam ettiğini vurgulayan Erdoğan, "Alınan cevaplar enteresan. ‘Çıkması lazım’. Peki Hollanda, Çarşamba günü yapılacak bir seçime sen Türkiye-Hollanda ilişkilerini feda ediyorsan bunun bedelini ödeyeceksin. Daha biz olması gerekenleri henüz yapmış değiliz. Fatma kardeşimiz her şeyden önce bir Nene Hatun olarak orada onların etten duvarına karşı her türlü girişimi yaptı. En sonunda oradan ayrılmasını tavsiye ettik ve ayrıldı. 1.5 saat de kendisini sınır dışı etmeden önce arabanın içinde, hatta ‘karakolda çay kahve ikram edelim demişler’. Fakat Fatma kardeşim 'Biz istemiyoruz' demiş ve arabada orada bekletmişler. Bu duruş çok önemli. Şimdi bundan sonraki süreç işleyecek" ifadelerini kullandı.

TÜRK VATANDAŞLARINA ÇAĞRI

Hollanda'da yapılacak seçimler öncesinde orada yaşayan Türk vatandaşlarına da çağrıda bulunan Erdoğan, "Çarşamba günü bakalım ne olacak. Hollanda’daki oy kullanacak kardeşlerime sesleniyorum. Sizler zaten gereğini yapacaksınız ben biliyorum. Bir tane ırkçı var, şuraya bak. Avrupa ırkçılığa gidiyor. Ne demek ırkçılık, bu bölücülük, ayrımcılık nedir. Neredesin Avrupa Birliği. Ondan sonra Tayyip Erdoğan Avrupa Birliğine çattığı zaman rahatsız oluyorlar. Rahatsız olacaksınız" şeklinde konuştu.

“DİPLOMASİ NEDİR ÖĞRENECEKLER”

Konuşmasında Almanya'ya da tepki gösteren Erdoğan, "Adamlar bizim 18 maddelik paketi yalan yanlış anlatıyor. Ve bu Almanya’nın devlet televizyonu. Yani ne diyor, ‘biz hayır diyoruz’ diyor. Sana ne ya. Ben diyorum ki demek Türkiye’de ‘evet’ diyenler istikamet üzeredir. Çarşamba günü yapılacak seçimden sonra gerekli değerlendirmeleri yapacağız ve nasıl bir tavır takınacağımızı ortaya koyacağız. Çünkü bu cevapsız bırakılamaz. Benim Dışişleri Bakanıma, Ekonomi Bakanıma, oralarda her türlü edep dışı davranışları yapanlar bunun bedelini ödeyecek. Benim Hollanda’daki vatandaşlarımız üzerine atlarla yürüyen, kendi içlerindeki o hırslarını köpekleri sürmek suretiyle ortaya koyanlar bunun bedelini ödeyecekler. Bunların içinde birçoğu Hollanda vatandaşı. Çıkmış biri 'Türkler burayı terk edecek' diyor. Terk etmeyecekler. Bunlar oranın vatandaşı. Bu daha da gelişecek ve genişleyecek. Bunun bedelini her türlü ödeyecekler. Diplomasi nedir onu da öğrenecekler. Uluslararası diplomasi nedir onu da öğrenecekler" dedi.

RAHATSIZ OLDU BEYEFENDİLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti; “"Batı gerçek yüzünü şu son bir kaç gündür, çok açık ve net ortaya koymuştur. Ben olaylar başladığında bunların faşizan birer baskı olduğunu söyledim, nazizm yeniden hortladı dedim. Ben Nazizm bitti zannediyordum, meğer hala varmış, rahatsız oldu beyefendiler.

KAPILARI KİLİTLEDİLER

Bakanımız Fatma Sayan Kaya'nın kendi konsolosluğuna gitmesinin engellenmesini nasıl anlatacaklar? Bunlar konsolosluk kapısını kilitleyecek kadar, konsolosumuzu dışarı çıkaramayacak kadar ileri gitmişlerdir.

HOLLANDA'DAKİ TÜRKLERE ÇAĞRI

Çarşamba günü bakalım ne olacak. Hollanda'da oy kullanacak kardeşlerime sesleniyorum. Sizler zaten gereğini yapacaksınız. İsim vermeme gerek yok, bir tane ırkçı var. Şuna bak Avrupa ırkçılığa gidiyor. Neredesin Avrupa birliği? Tayyip Erdoğan AB'ye kızdığında rahatsız oluyorlar. O zaman rahatsız olacaksınız.”

Ulusal Gazeteler
24 Temmuz 2017 Pazartesi 1'inci Sayfamız
Spor Toto Süper Lig Puandurumu

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar